Dünyanın en pahalı beş metali

Dünyada en pahalı metallerin altın ya da gümüş olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz; işte dünyanın en pahalı beş metali..


1 | 5
 
Rodyum
Rodyum
Dünyanın en ender bulunan, değerli ve gümüşi renkteki metali rodyum aynı zamanda dünyanın en pahalı metali. Bu konuda bir fikir vermek gerekirse, dünyanın kabuğundaki bir tonda bu metalden yaklaşık 0,001 gram var. Bu metal yansıtıcı özelliği nedeniyle aynalarda, mücevheratta ve spot ışıklarında kullanılıyor. Otomotiv endüstrisinde ve başka bazı sanayi alanlarında özellikle değerli. Rodyumun belli başlı üreticileri Güney Afrika, Rusya ve Kanada.

2 | 5
 
Platin
Platin
Bu metalin ismi ‘küçük gümüş’ anlamına gelen İspanyolca platinodan türetilmiş. Platin parlak rengi ve dayanıklılığı nedeniyle mücevheratta büyük oranda kullanılıyor. Ayrıca dişçilik, silah yapımı ve havacılıkta da yararlanılıyor. Güney Afrika, Rusya ve Kanada belli başlı üretici ülkeleri.

 

3 | 5
 
Altın
Altın
Altın rengi nedeniyle diğerlerinden ayırt edilebilen, değerli bir metal. En popüler metallerden biri olmanın yanı sıra aynı zamanda önemli bir yatırım opsiyonu. Belli başlı altın üreticileri Güney Afrika, ABD, Çin, Avustralya ve Rusya.
 

4 | 5
 
Rutenyum
Rutenyum
Rutenyum platin grubundaki metallerden biri. Sertlik, nadir bulunma gibi özellikle sahip. Elektronik alanında olduğu kadar elektrik temas noktalarının etkili bir şekilde kaplanmasında kullanılıyor. Belli başlı üreticileri Rusya, Kuzey Amerika ve Güney Amerika.
 

 

5 | 5
 
İridyum
İridyum
En yoğum metallerden biri olan iridyum platin grubunun en uçtaki üyesi. En yüksek erime noktalarından birine sahip ve korozyona en dayanıklı metal olarak biliniyor. Metal platin cevherinden işleniyor ve nikelin yan ürünü niteliğinde. Tükenmez kalem uçlarında, saatlerde, mücevheratta, pergellerde, elektronikte, tıpta ve otomotiv endüstrisinde kullanılıyor. Güney Afrika bir numaralı iridyum üreticisi.  
 

 

 

 

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X