İş dünyasının veteranları

Türk iş dünyasına yaptıkları işler ve yatırımlarla damgasını vurmuş patronlar, aradan geçen sürede deneyimleri ve birikimleriyle ilham kaynağı oldular


1 | 7
 
Rahmi Koç (88)
Rahmi Koç (88)
Rahmi Koç, 9 Ekim 1930 tarihinde Koç Holding’in kurucusu ve sahibi Vehbi Koç ile Sadberk Koç‘un dört çocuklarından ikincisi olarak doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara'da tamamladı. İstanbul’da bulunan Robert Koleji'nde öğrenim gördü. Daha sonra yüksek öğrenim görmek için Amerika’ya giden Koç, Johns Hopkins University B.A. Endüstriyel Sevk ve İdare Bölümü‘nde okudu.
1958 yılında İstanbul’da Harp Akademileri'nde yedek subay olarak yaptığı askerliğinin ardından Koç Şirketler Topluluğu’nda çalışmaya başladı. Bu dönemde Ankara’da Otokoç Şirketi’nde görev aldı. 1960 yılında Koç Ticaret A.Ş.’ye geçti. 1964'de Koç Holding A.Ş. Genel Koordinatörlüğü’ne başladı. 1970 yılında yedi kişilik İcra Komitesi’nin başkanı oldu. 1975'de İdare Meclisi Başkan Yardımcılığı'na gelmesinin ardından, 1980'de dört kişilik üst düzey idarecilerden kurulu, Koç Holding İdare Komitesi Başkanı oldu.
1984 yılında babası Vehbi Koç'dan İdare Meclisi Başkanlığı’nı devraldı. 30 Mart 1984’de Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. 7 Kasım 1994 tarihinde yapılan Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) toplantısında 1995-1996 yılları için ICC Başkanı olarak seçilen Rahmi Koç, 4 Nisan 2003 tarihinden itibaren Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı oğlu Mustafa Koç'a devretti. Kendisi de daha önce babasının yaptığı gibi Koç Holding Şeref Başkanlığı’nı üstlendi.
Alman Hükümeti tarafından Grosses Verdienst Kreuz ödülünü alan Koç, 18 Haziran 2001'de İtalya ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine olan katkılarından dolayı İtalyan Cumhuriyeti Yüksek Liyakat Nişanı’na layık görüldü.

2 | 7
 
Hüsnü Özyeğin (74)
Hüsnü Özyeğin (74)
Hüsnü Özyeğin, 1944 yılında İzmir’de doğdu. Babası doktor, annesi ise ev hanımıydı. Küçükken Kemeraltı’nda, dedesinin iş yerinde çığırtkanlık yaparak iş hayatına atıldı. İstanbul Robert Koleji'nde okudu. 1967 yılında ABD‘de Oregon Eyalet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü’nden mezun oldu.
1969'da Harvard İşletme Fakültesi’nden İşletme Yüksek Lisans derecesini almaya hak kazandı. Eğitiminin ardından Amerika’da üç yıl çalıştıktan sonra Türkiye’ye döndü. ABD’ye yarı burslu olarak gittiğinde cebinde 100 doları olduğundan, akşamları bir balıkçı lokantasında komilik yaparak harçlığını çıkarttı. Bu dönemde gazete dağıtıcılığı, seyyar satıcılık ve garsonluk gibi birçok farklı işte çalıştı.
Türkiye'ye döndüğü sırada İstanbul Robert Kolej’inden arkadaşı Mehmet Emin Karamehmet‘ten iş teklifi aldı. 1974 yılında Pamukbank’ın yönetim kurulu üyeliğine getirildi. Daha sonra Pamukbank Genel Müdürü oldu. 1984’te arkadaşı Karamehmet’e ait Yapı Kredi Bankası’nın genel müdürlüğüne geçti.
Hüsnü Özyeğin, 1987 yılında Yapı ve Kredi Bankası’ndan ayrılarak 26 Ekim 1987 tarihinde kendi bankası olan Finansbank‘ı kurdu. 1994 yılında Moskova‘ya Finans Bank şubesi açtı. 2006 yılının Ağustos ayında Yunanistan‘ın en büyük bankası National Bank of Greece (NBG) ile yapmış olduğu anlaşma sonucunda Finansbank’ı sattı.
Satış sonrası Malta şubesi dışında, Hollanda, İsviçre, Rusya ve Romanya‘daki bankacılık faaliyetleri dahil olmak üzere diğer tüm yurt dışı faaliyetleri Fiba Holding yönetimine geçti. 1994 yılında 10 milyon dolar sermaye ile Hollanda Amsterdam merkezli Credit Europe Bank'ı kurdu. 1989'dan bu yana Fiba Holding A.Ş. kurucu ve yönetim kurulu başkanı olarak görev yapmaktadır. Fiba Şirketler Grubu bünyesinde 30’dan fazla şirketi bulunan Özyeğin, 1996 yılında 27 milyon dolara satın aldığı Gima ve Endi‘yi 2005 yılında Sabancı Holding‘in %40 ortak olduğu Carrefoursa‘ya 120 milyon dolara sattı.
1999 yılında Fiba Grubu, Marks & Spencer mağazasının İngiltere‘den franchising haklarını satın alarak bu faaliyeti yürütecek olan Marka Mağazacılık A.Ş.‘ni kurmuştur. Marka Mağazacılık, Türkiye, Rusya ve Ukrayna‘da Marks & Spencer mağazaları açmaya ve işletmeye yetkili tek şirkettir.
Hüsnü Özyeğin, İstanbul’daki Swissotel The Bosphorus‘u Nisan 2005’te yaklaşık 100 milyon dolara alarak turizm sektörüne adım attı. 2005 yılında Forbes’in Türkiye’deki zenginler listesinde 1 milyar dolarla 620. sırada yer aldı. 2009 yılında ise Forbes’in Türkiye’de ''En zengin 100 Türk'' listesine 2.9 milyar dolarlık servetiyle 1. sıraya yükselmiştir. 2010 yılında Türkiye’de 3 milyar dolarlık servetiyle 1. sıradaki yerini korumuştur. 2013 yılında ise 3,100 milyar dolarlık servetiyle Türkiye’nin en zengin 3. ismi oldu.
Ayrıca 2009 yılında dünyanın en zengin 221. kişisi olmayı başarmıştır. 2005 yılında kuruluş çalışmalarına başladığı Özyeğin Üniversitesi‘ni 18 Mayıs 2007 tarihinde ve 26526 sayılı Resmi Gazete‘de yayınlanan 5656 sayılı kanunla kurmuştur.
Hüsnü Özyeğin, Hüsnü M. Özyeğin Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, “Özyeğin Üniversitesi” Mütevelli Heyeti Başkanı, His Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, Harvard İşletme Fakültesi Dekan Danışma Kurulu Üyesi ve 2011’de verilen Harvard İşletme Fakültesi Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün sahibi olarak çok sayıda toplumsal faaliyette yer almaktadır.
Hüsnü Özyeğin, Ayşen Özyeğin ile evlidir. Bu evlilikten Murat (d.1976) adında oğlu ve Ayşecan Özyeğin (d.1981) adında bir kızı vardır.

 

3 | 7
 
Erdal Aksoy (75)
Erdal Aksoy (75)
Erdal Aksoy, 1943 senesinde Trabzon’da dünyaya geldi.
Henüz 7 yaşındayken Erzurum ve civar şehirlerde kereste, odun ve kömür satışı yapan bir tüccar olan babasıyla Osman Aksoy'la beraber çalışmaya başladı.
1940’ların sonunda ailesinin İstanbul’a taşınmasının ardından Erdal Aksoy, ilk ve orta eğitimini Sarıyer’de aldıktan sonra Kabataş Lisesi'ne girdi.
Daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi'nde okumaya başladı. Üniversite mezuniyetinden sonra 1966 senesinde Elektrik ve Elektronik Mühendisliği alanında yüksek lisans yaptı. 
İş hayatına küçük çaplı inşaat projeleriyle başladı.
1971 senesinde İstanbul, Sarıyer’de Mobil Oil satıcısı/bayisi olarak bir akaryakıt istasyonu açtı. Akaryakıt alanında başarı sağladıktan sonra, Mobil Oil Türkiye ile ilişkilerini bir adım öteye taşıyarak nakliye işine girmeye karar verdi ve Mobil Oil ürünlerini taşıması için küçük bir tanker satın alarak başlarda ülke çapında hizmet verirken daha sonra dünya çapında faaliyetini sürdürmeye başladı. 
On sene içerisinde işlerini iyice büyüten Aksoy, farklı alanlarda çalışan toplam 14 gemisiyle Türkiye'nin en büyük armatörleri arasına girdi. 
1978 senesinde Aksoy Holding'i kurarak farklı alanlarda hizmet veren gemilerini tek çatı altında topladı. 
Erdal Aksoy, filosunu 1980’lerde satarak petrol işine yoğunlaşmaya karar verdi. 
1980-85 yılları arasında Türk Armatörler Birliği Başkanı olan Erdal Aksoy, 1982-86 arasında da Deniz Ticaret Odası Kimyevi Madde ve LPG Yük Gemiciliği Meslek Komitesi Başkanlığı görevini yürütmüş ve 1986 senesinde TISK Yönetim Kurulu Üyesi oldu. 
2013 senesinde TAIB Yatırım Bankasını da Aksoy Holding bünyesine dahil eden Erdal Aksoy, iş kollarına bankacılık sektörünü de dâhil ederek Holding çerçevesini genişletmiştir.

4 | 7
 
Lucien Arkas (73)
Lucien Arkas (73)
Lucien Arkas, dedesi Gabriel J.B. Arcas'ın 1902 yılında kurduğu şirketin başına 1964 yılında 19 yaşındayken geçti. Bu dönemde vapur acenteliği şirketinde iş hayatına başladı. 1972 yılında Arkas İstanbul Şubesini açtı. 1979'da Arkas Denizcilik ve Nakliyat A.Ş. şirketini kurdu. 1996 yılında ilk gemisini satın alarak gemi filosunun temelini attı. Lucien Arkas, bugün dünyanın 34. büyük filosuna sahip. Filosunda Türk bayraklı 26 konteyner gemisinin yanı sıra beş petrol tankeri var. Kara taşımacılığı için ise 450 kamyonu mevcut.
Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Yunanca bilen Lucien Arkas, 2000 yılından bu yana Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Ayrıca TÜSİAD’da ulaştırma grubu başkanı, deniz nakliyecileri derneğinde İzmir saymanı, deniz ticaret odası, TURMEPA, ESİAD ve Alsancak Rotary Kulübü üyesidir.
Fransız Hükümeti Türkiye Dış Ticaret Müşavirliği görevi de yapmıştır. 1998 yılında Türk-Avusturya ekonomik ilişkilerine yaptığı katkılar ve hizmetler nedeniyle Avusturya Cumhuriyeti Büyük Gümüş Hizmet Nişanı, Fransa Ordre National du Merite Şövalyelik Nişanı, Fransa Legion d'Honneur Şövalyelik Nişanı, İtalya Cumhuriyeti Ordine al Merito Şövalyelik Nişanı ve Avusturya Cumhuriyeti Großes Silbernes Liyakat Nişanı ile ödüllendirilmiştir.
Arkas Holding’in bugün yurtiçinde 13, yurtdışında 19 ülkede, 37 ofisi (Yunanistan, İtalya, Monako, İspanya, Fransa, Portekiz, Cezayir, Fas, Mısır, Suriye, Lübnan, Libya, Irak, Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, Rusya, Gürcistan, Azerbaycan) bulunuyor. 61 şirketi ile yurtiçinde 5 bin 608, yurtdışında 700 kişiye istihdam sağlıyor.
Lucien Arkas, 1000'e yakın eserden oluşan resim koleksiyonunun sahibidir. Bu koleksiyonu sergilemek için İzmir'de Arkas Sanat Merkezi'ni kurdu. Ayrıca maket gemi koleksiyonu da vardır.
Lucien Arkas, 2010 yılında İdol Şarapları’nı satın alarak adını ‘LA Şarapçılık’ olarak değiştirmiştir.

 

5 | 7
 
Selçuk Yaşar (93)
Selçuk Yaşar (93)
17 Ocak 1925 tarihinde Rodos’ta doğan Selçuk Yaşar, orta ve lise tahsilini İstanbul’daki Fransız Saint Joseph Lisesi’nde yapmış, 1948 yılında İzmir Ticari İlimler Yüksek Okulu’ndan mezun olmuştur.
 
Yaşar Holding A. Ş. ’nin kurucusu ve Onursal Başkanı’dır. Yaşar Holding, 25’i aşkın şirket ve üç vakıftan oluşmakta, yaklaşık 6. 700 kişiye iş imkanı sağlamaktadır.
 
Babasının dükkanında iş hayatına atılan Yaşar, 1954 yılında Türkiye’nin ilk boya fabrikası DYO’yu kurmuştur. Bundan sonraki yıllarda Türkiye’de öncülük ettiği birçok sanayi dalında yatırım yapmıştır.
 
Selçuk Yaşar, uzun yıllar Danimarka’nın İzmir Fahri Baş Konsolosluğu görevini yürütmüştür.
 
Türkiye’de tarıma dayalı sanayinin kurucusu ve öncüsü olan Selçuk Yaşar, et ve süt hayvancılığının geliştirilmesi amacıyla bir çok önemli proje hazırlamış ve tatbik mevkiine koymuştur.
 
Sportif, kültürel ve sosyal çalışmalara büyük ölçüde katkıları vardır. Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı’nın kurucusudur. Selçuk Yaşar başkanlığındaki Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı üniversitelerde, yüksek ve orta öğretim kurumlarında okuyan yetenekli, çalışkan, ancak maddi olanakları kısıtlı öğrencilere, tamamen karşılıksız burs vermektedir.
 
Selçuk Yaşar pekçok öğretim kurumuna maddi, manevi destek vermiş, Türkiye’nin ilk özel köy tiyatro binasını, Bademler’de 1969 yılında kurmuştur. İzmir Karşıyaka’da Selçuk Yaşar Alaybey İlköğretim Okulu’nu, Bayraklı’da Durmuş Yaşar İlköğretim Okulu’nu ve Bornova’da Selçuk Yaşar Boyacılık Endüstri Meslek Lisesi’ni ve Alaçatı’da Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Alaçatı Çok Programlı Lisesi’ni inşa ettirmiştir.
 
Selçuk Yaşar bir dönem Ege Ekspres Gazetesi’ni ve Devir Dergisi’ni ve Gazete Ege’yi çıkarmış olup, Ege TV’nin de kurucularındandır.
 
Selçuk Yaşar sanayiciliğinin yanısıra, bir fikir adamıdır. Basın ve yayın hayatında çeşitli basılı eserleri ve makaleleri vardır. 10 kitap ve 28 ayrı Mesaj kitapçığı yayınlanmıştır.
 
SETBİR Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği’nin, ESİAD Ege Sanayici ve İşadamları Derneği’nin ve KSK Karşıyaka Spor Kulübü’nün Onur Kurulu Başkanı’dır.
 
TÜSİAD Türkiye Sanayiciler ve İşadamları Derneği ile ESİAD Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin kurucularındandır.
 
Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı’nı ve Yaşar Üniversitesi’ni kurmuştur.
 
BOSAD Boya Sanayicileri Derneği Danışma Kurulu Üyesidir.
 
Evli ve üç çocuk babası olan Selçuk Yaşar, Fransızca ve İngilizce bilmektedir.                       

6 | 7
 
Ahmet Nazif Zorlu (72)
Ahmet Nazif Zorlu (72)
Ahmet Nazif Zorlu 28 Ağustos 1944 tarihinde Babadağ, Denizli'de dünyaya geldi.
Ortaokuldan terk olan Zorlu, 15 yaşında Trabzon'a yerleşerek ticaret yaşamına atıldı. Denizli'de ailesinin ürettiği çarşafları satarak başladığı kariyerine, Bursa'da ağabeyiyle birlikte kurduğu tekstil fabrikasıyla devam etti.
Buradaki ev tekstili ürünleriyle ihracata girdi.
2004 senesinde Fransa'da perde üreten Concord firmasını satın aldı.
1990 senesinden sonra ekonomik sıkıntıya giren Vestel'i satın alarak elektronik alanına girdi.
Güney Afrika ve ABD'de de yatırımları olan Zorlu, Forbes'in 2006 "Milyarderler Listesi"nde $1 milyar servetiyle 620. sırada yer aldı.
Evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

7 | 7
 
Hüseyin Özdilek (68)
Hüseyin Özdilek (68)
Hüseyin Özdilek, 1950 yılında Tokat‘ın Erbaa ilçesinde doğdu. 1957 yılında, Tokat Erbaa’da bulunan Mithatpaşa İlkokulu’na kaydoldu. Hafta sonları çakmaktaşı satarak aile bütçesine katkı sağladı. Yaz tatillerinde ise, Erbaa’da bulunan kiremit fabrikasında çalıştı. 1962 yılında İlkokuldan mezun oldu. 1962 yılında, Tokat - Erbaa’da başladığı ortaokul öğrenimini 1965 yılında bitirdi. 

Aynı yıl taşındığı Bursa'da Akşam Ticaret Lisesi'nde okurken aynı zamanda dayısının havlu mağazasında çalışarak iş hayatına başladı. 1967 yılında, Tokat- Erbaa’daki baba evini satarak, 14.000 Türk lirası sermaye ile kendi adına ilk havlu mağazasını açtı. 1969 yılında, Eskişehir Ticari İlimler Akademisi'nde başladığı yüksek öğrenimine 1971 yılında geçiş yaptığı Bursa Ticari İlimler Akademisi'nde devam etti. 1980 yılında Uludağ Üniversitesi’nden mezun oldu. Aynı yıl, Manisa - Kırkağaç’ta askerlik görevini tamamladı. Evli ve bir çocuk babası olan Hüseyin Özdilek, Özdilek Alışveriş Merkezleri ve Tekstil San. A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapmaktadır.

 

 

 

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X