İşte LinkedIn’de seçilme şansınızı azaltacak fotoğraf hataları

LinkedIn profil fotoğrafınız yeni kariyer olanakları yaratma açısından belirleyici bir unsur. O yüzden koyduğunuz fotoğrafa çok dikkat etmelisiniz.


1 | 9
 
Her ne kadar insanları dış görünüşüyle değerlendirmemek gerektiği söylense de, iş amaçlı sosyal iletişim ağı LinkedIn’de durum biraz farklı.

Eski bir LinkedIn çalışanı olan ve halen kendi şirketi Social Selling Labs’i yöneten Koka Sexton’a göre LinkedIn profiliniz nasıl biri olduğunuz hakkında çok şey söylüyor.

Sexton kısa süre önce insanların LinkedIn profil fotoğraflarında yaptıkları 8 önemli hatayı sıralayan bir blog yazısı yayımladı.
Eski LinkedIn çalışanı yazısında, “LinkedIn profil fotoğrafınız yeni kariyer olanakları yaratma açısından belirleyici bir unsur” diyor. “Potansiyel müşteriler profil fotoğraflarına bakarak işe almayı düşündükleri elemanlarla ilgili ilk izlenimi edinirler.”

İşte Sexton’a göre, rüyalarındaki işe kavuşmak isteyenlerin profil fotoğraflarında yapmamaları gereken 8 hata:

2 | 9
 
Eski fotoğraf
Eski fotoğraf
Çok beğendiğiniz için vazgeçemediğiniz eski bir fotoğrafınızı profil fotoğrafı olarak kullanmak isteyebilirsiniz ama şunu unutmayın ki, fotoğrafınız yeni olmalı, şimdiki halinizi göstermeli.

 

3 | 9
 
Hafta sonu rahatlığı
Hafta sonu rahatlığı
Tabii ki, hepimiz hafta sonu dışarıya çıkıp eğleniyor, rahat bir görünümle arkadaşlarımızla fotoğraf çektiriyoruz. Ancak bu tür fotoğrafların LinkedIn’de kullanılması iyi bir fikir değil.

4 | 9
 
Gölge
Gölge
Profil fotoğrafınız iletişim kuracağınız potansiyel müşterilere yardımcı olmalı. Yüzünüzün belli belirsiz gözüktüğü karanlık, flu ya da fotoşoplu fotoğraflardan kaçınılmalı.

 

5 | 9
 
Flört amaçlı
Flört amaçlı
Fotoğrafınız eş/partner bulma amaçlı olmamalı, profesyonelliğinizi yansıtmalı. Fotoğrafınızın çöpçatanlık sitesi için uygun olduğunu düşünüyorsanız, bunu kesinlikle LinkedIn’de kullanmamalısınız.

6 | 9
 
Çatık kaş
Çatık kaş
Yüz ifadenize dikkat edin. Potansiyel müşterileriniz ve ağlar çatış kaşlı değil, doğal, rahat ifadeli birisiyle iletişim kurmak isteyeceklerdir

 

7 | 9
 
Kedi köpekli fotoğraf
Kedi köpekli fotoğraf
Veteriner değilseniz, köpek/kedili fotoğraf kullanmanıza gerek yok. Evcil hayvanınız profesyonel görüntünüzün önüne geçebilir.

8 | 9
 
Selfie
Selfie
İnsanlar selfie’ye bayılıyor ama bu tür fotoğraflar daha çok Instagram’a uygun. Selfie çekerken kolunuza olabildiğince germek zorunda kalmanız, amatör birisi izlenimi vermenize yol açabilir.

 

9 | 9
 
Siluet
Siluet
Profil fotoğrafı paylaşmamanız çok şey kaybetmenize yol açacaktır. Şunu unutmayın ki, kişisel markanızı en iyi şekilde yansıtacak olan yüzünüzdür. Profil fotoğrafınızla gelecekteki müşterilerinize daha güven verici gözükün; böylece profilinizin görüntülenmesi ihtimali 11 kat artacaktır

 

 

 

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X