2018 yılında sosyal medya evreni

Aylık aktif kullanıcı (Monthly active users; MAU) bir platformu düzenli olarak kullanan kişi sayısını ölçtü. İşte bu devasa platformlar..


1 | 7
 
Facebook
Facebook
AYLIK KULLANICI SAYISI: 2.196.000.000

Facebook açık ara dünyanın en büyük sosyal ağı. Şirket aylık kullanıcı sayısı 1 milyarın üzerinde olan Instagrama ve iki mesajlaşma platformuna sahip.

2 | 7
 
Instagram
Instagram
AYLIK KULLANICI SAYISI: 1.000.000.000

Instagram hâlâ sosyal medyanın bir numaralı gözdesi. Fotoğraf bazlı sosyal ağ halen Facebook’un gelirinin üçte birinden fazlasını sağlıyor.

 

3 | 7
 
Twitter
Twitter
AYLIK KULLANICI SAYISI: 336.000.000

Twitter’ın diğer sosyal medya platformlarından farklı olarak daha kültürel bir niteliği var. Dünya liderleri ve CEO’larının attığı tweet’ler tahminlerin ötesinde bir etki yaratabiliyor ve hashtag’lenen sosyal hareketler her zamankinden daha fazla sayıda insanı bir araya getirerek, değişimleri tetikleyebiliyor.

4 | 7
 
Snapchat
Snapchat
AYLIK KULLANICI SAYISI: 255.000.000

Snapchat’in popülaritesindeki baş döndürücü artış Instagram’ın devreye girmesiyle söndü. Bunun sonucunda da sosyal medya platformunun kullanıcı sayısı ilk kez 2018 yılının ikinci çeyreğinde geriledi.

 

5 | 7
 
WeChat
WeChat
AYLIK KULLANICI SAYISI: 1.040.000.000

WeChat Çin’de sıradan bir mesajlaşma uygulaması değil. Satış noktalarından alışverişe kamu hizmetlerine erişime kadar pek çok şeyi kolaylaştıran bu “süper uygulama”, kullanıcılarının hayatlarıyla daha fazla bütünleşmek isteyen dünyadaki diğer sosyal medya platformları için bir model oluşturuyor.
WeChat iş ortamında da kullanıldığı için ortalama kullanıcı her gün uygulamada yaklaşık bir saat harcıyor. Bu pek çok platformun ancak hayal edebileceği bir rakam.

6 | 7
 
LinkedIn
LinkedIn
AYLIK KULLANICI SAYISI: 294.000.000

LinkedIn dünyanın “profesyonel network”ü. Microsoft’un sahibi olduğu şirket yarım milyarın üzerinde kullanıcıya sahip ve kendi kategorisinde lider konumda.

 

7 | 7
 
YouTube
YouTube
AYLIK KULLANICI SAYISI: 1.900.000.000
 
YouTube ilk bakışta sosyal bir ağ gibi gözükmeyebilir ama aslında bu tür bir platformun bütün özelliklerine sahip (takipçiler, yorumlar, geri besleme, influencer’lar). Yüksek profilli Google +’nın başarısızlığının ardından dünyanın bir numaralı platformu Google’ın sosyal medya dünyasına girişinin en önemli aracı oldu.

 

 

 

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X