Dünyanın en ürkütücü evleri

Le Figaro gazetesi dünyanın çeşitli ülkelerinden en ürkütücü evlerini derledi.


1 | 6
 
Kurgusal dünyanın çok sevdiği, popüler bir konu olan perili evlerin insanları korkutmanın yanı sıra cezbettikleri de bir gerçek.

İşte “Le Figaro” gazetesinin derlediği, dünyanın çeşitli ülkelerinden en ürkütücü evler:

2 | 6
 
AVENUE FROCHOT’DAKİ BİNA, PARİS – FRANSA
AVENUE FROCHOT’DAKİ BİNA, PARİS – FRANSA
Paris’te, Avenue Frochot’da yer alan bu ev, dışarıdan sakin bir görünüme sahip olsa da, işin aslı öyle değil. 1823 yılında inşa edilen neo-gotik tarzdaki bu otelde, efsaneye göre bir hizmetçinin hayaleti dolaşıyor. Anlatılanlara göre, hizmetçi 20.yüzyıl başında korkunç bir şekilde öldürülür. Cinayeti işleyen kişi de yakalanamadığından, hizmetçinin ruhunun otelde dolaştığına inanılıyor. Binanın içinden tuhaf seslerin geldiği, ürkütücü bir duygu yarattığı söyleniyor.

 

3 | 6
 
FOUGERET ŞATOSU, VIENNE-FRANSA
FOUGERET ŞATOSU, VIENNE-FRANSA
Vienne vadisine tepeden bakan bu neo-gotik şato, Fransız Devrimi’ne kadar yargıya hizmet etmiş. Ancak binanın ünü tarihi geçmişinden değil, ruhlara ev sahipliği yaptığına dair inanıştan kaynaklanıyor. Söylentilere göre, binanın sahibesi olan hanım şatoyu ele geçirmiş olan ruhlarla diyalog kurmak için medyumların katılımıyla geceleri özel seanslar düzenliyor.

4 | 6
 
EDİMBURG ŞATOSU-İSKOÇYA
EDİMBURG ŞATOSU-İSKOÇYA
Edimburg şatosuyla ilgili söylentiler ta 900 yıl öncesine dayanıyor. Bu askeri kalenin 12.yüzyılda inşasından beri idamlar, sürpriz saldırılar hız kesmedi. Günümüzde ise şatonun burçlarına özel geziler düzenleniyor. Buralar, özellikle Dük Alexander Stewart’ın muhafızları öldürüp, cesetlerini de yaktıktan sonra kaçtığı, Lady Janet Douglas’ın büyücülükle suçlanarak yakıldığına dair korkunç öykülerle meşhur. O derece ki, şato 2001 yılında tarihinin en anormal araştırmalarından birine tanık oldu. Dokuz araştırmacı ve 200’ü aşkın kişi şatonun odalarını ve gizli geçitlerini inceledi. Sonuç mu? Katılımcıların yüzde 51’i perili alanlarda rahatsız edici deneyimler yaşadığını söyledi.

 

5 | 6
 
MARK TWAIN’İN EVİ- ABD
MARK TWAIN’İN EVİ- ABD
“Tom Sawyer’in Maceraları” kitabıyla ünlü Amerikalı yazar Mark Twain’in etrafını korkutacağına kim inanabilir ki? Ancak Hartford’da, Mark Twain’in yaşadığı evle ilgili böyle bir ürpertici efsane söz konusu. Gerçek adı Samuel Clemens olan yazar 1874 ila 1891 yılları arasında burada yaşadı. O zamandan beri de bu güzel evde yazarın ve menenjitten ölen kızı Susy’nin ruhlarının dolaştığına inanılıyor

6 | 6
 
CARLETON VİLLASI – ABD
CARLETON VİLLASI – ABD
1895 yılında, New York yakınlarındaki Carleton adasında inşa edilen Carleton villası, silah ve daktilo üretiminden servet yapmış olan William O. Wyckoff’a aitti. Ancak kendisi buraya taşınmadan önce karısı kanser hastalığından öldü. İş adamı Wyckoff ise eve taşındığı ilk gece hayatını kaybetti. O zamandan beri boş olan evde sahibinin ruhunun yanı sıra vampirlerin de dolaştığına inanılıyor. Ev birkaç yıldır satılığa çıkarılmış olsa da, kötü şöhretinden dolayı alıcı bulabilmiş değil. Fiyatı: 495,000 dolar.

 

 

 

 

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X