Lehman Brothers: Krizin 10.yılında neler değişti, neler oldu?

1930’lu yıllardan beri en büyük küresel ekonomik buhrana neden olan Lehman Brothers’ın çöküşünün üzerinden on yıl geçti.


1 | 6
 
Bu noktaya nasıl gelindi?
Bu noktaya nasıl gelindi?
Lehman Brothers bankası,  2008 yılında 14 Eylül’ü 15 Eylül’e bağlayan gece iflas koruma kapsamına alındı. Bankanın yaklaşık 700 milyar dolarlık bir borcu vardı ve bunu finanse etmesi mümkün değildi.
Söz konusu kriz “subprime” mortgage kredilerinden kaynaklanmıştı. Bankanın portföyünde “subprime” krediler 85 milyar dolar gibi ciddi bir pay sahibi olduğundan, banka ciddi bir sarsıntı yaşadı.

2 | 6
 
Lehman’ı kurtarmak gerekiyor muydu?
Lehman’ı kurtarmak gerekiyor muydu?
Bear Sterns, AIG kurtarılırken niçin Lehman Brothers’ın batmasına izin verildi? Krizden on yıl sonra bu soru hâlâ piyasa regülatörlerinin ve uzmanların kafasını kurcalamaya devam ediyor.
Aslında Lehman’ın birisi tarafından satın alınması için sonuna kadar çaba sarf edildi ama hiçbir alıcı çıkmadı. Çelişkili bir biçimde, Lehman’ın kurtarılması halinde o zaman FED’i ve Hazine’yi suçlayacak olanlar şimdi ise Lehman Brothers’ın batmasına izin verilmesini yanlış buluyorlar.

 

3 | 6
 
Banka krizinin bedelini kimler ödedi?
Banka krizinin bedelini kimler ödedi?
Mali krizin bedeli çok ağır oldu. ABD’de Hazine her ne kadar Lehman Brothers’ın batmasına izin verdiyse de, sigorta devi AIG, Citigroup ve Bank of America gibi bankaları ve emlak kredileri veren Freddie Mac ve Fannie Mae gibi kuruluşları kurtarmak için 421 milyar dolar gibi bir rakamı gözden çıkardı. Avrupa’da ise devletler 2008 yılından beri 465 milyar euro’yu aşkın bir sermaye enjekte ederken, zor durumda olan kurumlara da 1,2 trilyon euro civarı bir garanti sağladılar.

4 | 6
 
Kim kazandı?
Kim kazandı?
Paradoksal bir biçimde, krizi tetikleyen Amerikan bankaları on yıl sonra dünya finans piyasasına her zamankinden daha fazla hakimler. Borsa hiyerarşisinde JP Morgan, Wells Fargo ve Bank of America gibi bankalar ilk üç sırayı alırken bunların hakimiyetine meydan okuyan ise yalnızca dördüncü sıradaki Çin bankası ICBC. Avrupa’nın en büyük bankası konumundaki İspanyol Santander dünya sıralamasında ancak 19’uncu sırada yer alabiliyor.

 

5 | 6
 
Krizin ardından bankalara yönelik düzenlemelerde iyileştirmeler oldu mu?
Krizin ardından bankalara yönelik düzenlemelerde iyileştirmeler oldu mu?
2008 yılından beri finansla ilgili yasal düzenlemeler çok daha sıkılaştırıldı. Hem Avrupalı hem de ABD’li bankalar zorunlu karşılıklarını artırdılar. Ayrıca kurumsal düzeyde de bankaların yeniden düzenlendikleri görüldü. Avrupa’da ulusal düzeydeki regülatörler yetkilerinin bir bölümünü Avrupa Merkez Bankası’na devrettiler. Böylece 2014 yılından beri euro bölgesinin en büyük 130 bankası doğrudan Frankfurt’tan denetleniyor.

6 | 6
 
Yeni bir krizin eşiğinde miyiz?
Yeni bir krizin eşiğinde miyiz?
Amerikan ekonomisi kesintisiz büyümede dokuzuncu yılına girerken, analistler, bankacılar ve ekonomistler bir resesyon beklentisi konusunda hemfikirler. Peki hangi faktörler beklenen resesyonu tetikleyebilir? Bu konuda dile getirilen faktörler arasında ticari gerilimler, Trump’la ilgili siyasi riskler, para politikası, gelişmekte olan ülkeler, Amerika’nın  borcu vs sayılıyor.
Ancak bunlar arasında özellikle borç unsuru ön plana çıkıyor. Faiz oranlarının çok uzun süre neredeyse sıfıra yakın olması özellikle şirketlerin bol miktarda borçlanmasına yol açarken, bankalar ve yatırımcılar ise daha gevşek davranmaya başladılar. Nitekim Morgan Stanley’in patronu James Gorman kısa süre önce bankacıları “biraz paranoyak olmaya” davet etti. 

 

 

 

 

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X