10 soruda dünyanın 2017 yılı jeopolitik görünümü

Les Echos gazetesi, 2017 yılıyla ilgili küresel jeopolitik tahminlerini 10 soruda aktardı.


1 | 11
 
2016 yılında dünyada, İngiltere’nin AB’den çıkma kararı ve ABD’de Donald Trump’ın başkanlığa seçilmesi bütün hesapları altüst ederken, bu tablonun gelecek aylarda dünyanın gidişatı üzerinde belirleyici olması bekleniyor. Hem siyasi hem de ekonomik platformda, her tür ikili ve çok yönlü ilişkilerin bu yeni gelişmelere göre şekillenmesi bekleniyor.

İşte “Les Echos” gazetesinde yer alan 10 soruda 2017 yılıyla ilgili küresel jeopolitik tahminler:

2 | 11
 
Üçüncü Dünya Savaşı çıkar mı?
Üçüncü Dünya Savaşı çıkar mı?
Yöneticilerimiz 2017 yılında bizleri üçüncü dünya savaşına sürükleyecek kadar “uyurgezer” olabilirler mi? Pek sanmıyoruz. Bununa birlikte BM’nin 2016 yılına damgasını vuran ve 2017’de de sürmesi beklenen çeşitli ülkelerdeki çatışmaları durdurmada yetersiz kaldığı aşikar.

 

3 | 11
 
Trump ABD ekonomisini canlandırabilecek mi?
Trump ABD ekonomisini canlandırabilecek mi?
Amerikalı ekonomistler Donald Trump’ın seçilmesinden beri büyümeyle ilgili tahminlerini yeniden gözden geçiriyorlar. 2018 yılı için büyüme tahminleri yüzde 2’den yüzde 2,3’e revize edilmiş durumda. Bu iyimserlik iki nedenden kaynaklanıyor: Donald Trump’ın vergileri büyük oranda indirecek olması ve altyapı yatırımlarına yapılacak 1 trilyon dolar civarı harcama. Analistler, büyümede birden sıçrama beklemeseler de, resesyon ihtimalinin iyice uzaklaştığı kanaatindeler. 

4 | 11
 
Merkel’le dördüncü dönem mi?
Merkel’le dördüncü dönem mi?
Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in seçimlerde yeniden aday olmak istediği biliniyor. Merkel’in adaylığıyla ilgili durum partisi Hıristiyan Demokrat CDU’nun pazar günkü toplantısında netlik kazanacak. CDU ve Bavyeralı ortağı CSU yüzde 30 oyla sondajlarda başta gözükürken, zafer elde etmek için daha çok çalışmaları gerekiyor. 

 

5 | 11
 
Ticaret: Serbest ticaretin sonu mu?
Ticaret: Serbest ticaretin sonu mu?
Brexit ve ardından Donald Trump’ın başkan olarak seçilmesinin yanı sıra Avrupa kamuoyunun Avrupa Komisyonu’nun ticaret politikasına karşı olması… Serbest ticaret ufkunda son aylarda kara bulutlar dolaşıyor. Hatta bazıları serbest ticaretin bittiğini iddia ediyor. Ancak bu biraz alelacele bir çıkarsama.

6 | 11
 
Göçmen krizinde mola mı?
Göçmen krizinde mola mı?
Mülteci krizi 2016 yılında biraz hız kesti ama bitti demek için henüz çok erken. 2015 yılında 1 milyonluk mültecinin ardından 2016’da da 340 bin mülteci Avrupa kıtasına geldi. Mülteci krizinin yönetimi konusunda ise, her kafadan ayrı bir ses çıkıyor. Polonya ve Macaristan kendi kotalarına düşen mültecileri almak istemiyor. Sonuç olarak halen, Yunanistan ve İtalya’dan gelmesi beklenen 100 bin mülteciden yalnızca 7.000’i yerleştirilmiş durumda. 

 

7 | 11
 
NATO ölüm tehlikesiyle karşı karşıya mı?
NATO ölüm tehlikesiyle karşı karşıya mı?
NATO altmış yedi yıllık varlığında nadiren bu kadar kritik bir konuma düşmüştü. Rusya Devlet Başkanı Putin’in birliğin saygınlığını sarsacak girişimleri sürpriz değil ama asıl şaşırtıcı olan “sahip” ABD’nin birliği umursamaması; bu hem inanılmaz hem de gerçekten endişe verici bir durum. 

8 | 11
 
Xi Jinping gücünü daha da pekiştirecek mi?
Xi Jinping gücünü daha da pekiştirecek mi?
Çin Devlet Başkanı halen, Deng Xiaoping’ten beri en güçlü yönetici ve Mao Zedong’tan beri de en sert yolsuzluk karşıtı lider olarak biliniyor. Kulislerde Xi Jinping’in Çin Komünist Partisi’nin 2017 yılı sonunda düzenlenecek olan kongresinde yeniden seçilip bir beş yıl daha başta kalacağı söylentileri dolaşıyor.

 

9 | 11
 
​ DAEŞ tasfiye olacak mı?
​ DAEŞ tasfiye olacak mı?
DAEŞ son aylarını yaşıyor. Batılıların destek verdiği Irak ordusu yıl sonuna kadar Musul’un kontrolünü tamamen ele geçirebilir. Ancak bu savaşla ilgili asıl kaygılandırıcı belirsizlik kamikazeler, mayınlı tuzaklar ve cihatçıların ellerindeki kimyasal silahlar. 

10 | 11
 
Brexit yumuşak mı sert mi olacak?
Brexit yumuşak mı sert mi olacak?
İngiltere Başbakanı Theresa May ülkenin bir an önce AB’den çıkmasını istiyor. Üye bir devletin çıkışıyla ilgili Avrupa anlaşmalarının 50.maddesi mart ayı itibariyle işlerlik kazanacak. Brexit 2019 yılında tamamlanacak. Ancak bu takvim haricinde Theresa May hala bu süreçte müzakereleri nasıl yürüteceği konusunda açıklamada bulunmuyor.  Bu tür bir şeffaflığın ülkenin menfaatlerine zarar vereceği görüşünde.

 

11 | 11
 
Faizler yükselecek mi?
Faizler yükselecek mi?
Donald Trump’ın seçilmesi tahvil piyasalarında elektroşok etkisi yarattı. 10 yıllık Amerikan tahvillerinin faizi beş günde 50 baz puan artıp, dünyadaki diğer ülkeleri de peşi sıra sürükledi. Peki bu kalıcı bir etki mi? Oranların 2017 yılında da yükselmeye devam edeceğini düşündüren pek çok faktör var. Bunlardan birincisi, enflasyondaki artış.  Atlantik’in iki yakasında daha agresif bütçe politikalarının uygulamaya konmasıyla bu süreç daha da hızlanabilir.

 

 

 

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X