iPad Versiyonu

Fitch: Kırılganlıkları azaltacak reformlar not için pozitif olur

Fitch Ratings, kırılganlıkları azaltacak reformların uygulanmasının not için pozitif olacağını açıkladı.


   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
  FOTOĞRAF: Getty Images
18.4.2017
Fitch: Kırılganlıkları azaltacak reformlar not için pozitif olur

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'ten anayasa değişikliği halk oylamasına ilişkin yapılan açıklamada, referandum sonucunun ekonomik reformlar için alan oluşturabileceği bildirildi.

"Referandum, ülke kredisi için pozitif olacak ekonomik reformlarda canlanmaya olanak sağlayabilir.” ifadesine yer verilen açıklamada, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in referandum sonucunun politik belirsizliğini kaldırarak hükümete mayıs ayından itibaren özellikle vergi sistemi ve yatırım ortamına dair ekonomik reformları hızlandırma imkanı sağladığını belirttiği vurgulandı.

"Türkiye’nin mali boşluk payı mevcut"
Açıklamada, "Türkiye’deki anayasa referandumu ülkenin kredi profili açısından negatif olan politik bir değişimin parçası. Fakat referandum kredi için pozitif olacak ekonomik reformların canlanmasına olanak sağlayabilir. Hükümet büyümeyi artırabilmek için mali politikayı gevşetebilir. Türkiye’de mali ihtiyatın korunmasına olan siyasi bağlılık güçlü. Örneğin bütçe açığının hedefler içerisinde tutulması için geçen sene gelir artırıcı tedbirler yürürlüğe sokuldu. Türkiye’nin mali boşluk payı mevcut. Ülkenin kamu borcunun gelirlerine oranı “BB” kategorisinin ortalamasının altında.” ifadelerine yer verildi.,

Türkiye'nin önünde yakın vadede bir seçim tarihinin olmadığı belirtilen açıklamada, “Referandum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uzun süredir devam eden başkanlık yetkilerinin artırılması yönündeki hedefini gerçekleştirmesiyle uzayan politik döngünün tamamlanmasını sağlayabilir. 2019 yılının sonlarına kadar yeni bir cumhurbaşkanlığı ya da parlamento seçimi gerekliliği yok. Bu zaman dilimi, ekonominin yeniden AK Parti’nin politika gündemine dönmesine olanak sağlamalı.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Yapısal eksikliklerin giderilmesine ve dış hassasiyetlerin azaltılmasına yönelik reformların uygulanması reytingler için pozitif unsur oluşturur. Kamu borcunun Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya (GSYH) oranının bozulması, kamu finansmanı ve dış finansmanın zayıflaması ya da dış finansman hassasiyetlerinin artması reyting için negatif unsur oluşturur.” yorumunda bulunuldu.

Açıklamada ayrıca Türkiye’nin kredi notu ve not görümünün 21 Temmuz tarihinde değerlendirilmesinin planlandığına vurgu yapıldı.
   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
   


İÇERİK HABERCİSİ

TÜRKİYE KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

Yıldırım: YSK'nın kararı kesindir
 
Bilecik: Seçimlerden yorgun düştük
 
Moody's: Referandum sonucu belirsizliği artırıyor

CHP halk oylamasının iptalini istedi
 
Gedikli: Yabancı sermaye faiz oranları yüzünden gelmiyor
 
İş dünyasından halk oylaması değerlendirmesi
TÜRKİYE KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

Türkiye'de yerel seçimin ardından özel sektör ilgi bekliyor
 
İspanyol markası Cristian Lay'in yeni pazarı Türkiye oldu
 
İstanbul Sabiha Gökçen (ISG) bakım merkeziyle yükselişte

Mobicar araç sahipliğine bir alternatif olmayı hedefliyor
 
Fortune 500'de perakendenin yeni şampiyonu BİM
 
Pratt&Whitney'in Türkiye’de motor üretmesine zaman var
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X