Faiz ve dolar getirisini katlayan hisseler

Yılbaşından bu yana yıllık faiz oranının ve dolar kurunun getirilerini katlayan BIST 30 hisseleri yılın son çeyreğinde de hareketli.


HABER: ZEYNEP AKTAŞ
  FOTOĞRAF: Arşiv
10.11.2016
Faiz ve dolar getirisini katlayan hisseler

 

 

 

 

Yılın son virajına girilirken getiriler masaya konulmaya başladı. “Yıl sonlarına doğru şirketlerin check-up’ını yapıyoruz” diyor, mali müşavir Salih Doğruyol. Firmaların kârlılık performansları değerlendirilirken yatırımcılar da portföylerini ve getirilerini inceliyor. Peki, yılbaşından bu yana nasıl bir gelişim yaşandı? Özellikle işlem hacmi, büyüklüğü ve gün içi hareketleri ile en fazla izlenen BIST 30 hisseleri nasıl bir performans sergiledi? 11 Ekim tarihli verilere göre söz konusu hisselerden 25’i yatırımcıya kazandırırken sadece beşi kaybettirdi.

Kaybettirenlerin başında yüzde 26’lık değer kaybıyla Türk Hava Yolları ve yüzde 24 ile TAV Havalimanları geliyor. Ancak düşmelerine rağmen hem güçlü hem de aşırı gerileme yaşamaları nedeniyle her iki hisse de analistlerin radarında yer alıyor.

BIST 30 hisseleri içerisinde performansı yüksek 25 hisseden 10’u yüzde 20’nin üzerinde değer kazandı. Bunlar Tekfen Holding, Arçelik, Petkim, Ereğli Demir Çelik, Koza Altın, Soda Sanayii, Ülker Bisküvi, Akbank, Tofaş Oto Fabrika ve Koç Holding. Biz de söz konusu hisselerin performanslarının nedenlerini ve ileriye dönük hedeflerini ele aldık:
 
TEKFEN HOLDİNG’DE YÜKSEK GETİRİ
BIST 30 içerisinde yüzde 87 getiriyle dikkat çeken Tekfen Holding hissesinde yabancılar yılbaşından bu yana 135 milyon dolarlık alım gerçekleştirdi. Şirketin halka açık kısmı içinde payların yüzde 62’si yabancılarda bulunuyor. Yılbaşında ise bu oran yüzde 22,15 seviyesindeydi. Şirketin bağlı ortaklığı Tekfen İnşaat’ın yakın zamanda Suudi Arabistan petrol şirketi Saudi Aramco ile mutabakat zaptı imzalaması, bu ülkede ileriye dönük iş yapma beklentisini gündeme getiriyor. Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvcı Tokalı bu gelişmeyi sınırlı pozitif olarak değerlendiriyor. Vakıf Yatırım Araştırma ve Strateji Müdürlüğü’nün yaptığı değerlendirmedeyse haber olumlu karşılanmakla birlikte gerçekleşen primin göz önünde bulundurulması gerektiği hatırlatılıyor.
 
ARÇELİK’İ BÖLÜNME ETKİLEMEYECEK
Arçelik, yılbaşından bu yana yüzde 57 getiri sağladı. İş Yatırım Analisti Efe Kalkandelen, hisse için “tut” önerisinde bulunuyor. Şirket Arçelik AŞ ve Arçelik Pazarlama AŞ olarak iki şirkete bölünüyor. Yeni kurulacak Arçelik Pazarlama’nın yüzde 100 sahibi yine kendisi olacak. Arçelik, Ar-Ge ve üretim faaliyetlerinden sorumlu olurken pazarlama firması bayi yönetimi, reklam ve sponsorluk, montaj ve servis hizmetlerini sunacak. Şirket yeni kurulacak Arçelik Pazarlama’ya 626 milyon TL sermaye aktarımında bulunacak. Fitch Ratings, bu gelişmenin firmanın kredi notunu etkilemeyeceğini belirtti. Fitch, operasyonlardan ve serbest nakit akışından fonlarda yapısal bir iyileşme olması halinde Arçelik’in yeniden organize olmasını pozitif değerlendireceğini ifade etti.
 
PETKİM’DE BEKLENTİLER SÜRÜYOR
Yılbaşından bu yana yüzde 53 değer kazanan Petkim’in fiyatı 11 Ekim itibariyle 4,33 TL seviyesinde bulunuyor. Şirketin ana ortağı Socar Turkey, ekim ayının ilk haftasında 25 milyon adet Petkim hissesi satarken payı yüzde 54,65’e geriledi. Ata Yatırım, Socar Turkey’in 20 Mayıs’ta 79,8 milyon adet Petkim hissesini satışa konu etmek için kaydettirdiğini hatırlatırken gerçekleşen satış fiyatının en son kapanışa göre yüzde 3 primli olduğunu vurguladı. Petkim’de satışa konu hisse adedinin yüksekliği hisse üzerinde baskı yaratsa da yükseliş ivmesinin süreceği beklentisi hakim. İş Yatırım da hisse için yüzde 18 getiri potansiyeliyle alım önerisinde bulunuyor.
 
EREĞLİ’NİN PERFORMANSI ARTIYOR
Türkiye’nin dev demir çelik fabrikası Erdemir’in yılbaşından bu yana getirisi yüzde 46,8. Kurum değerlendirmeleri hissedeki beklentinin sürdüğünü gösteriyor. Halihazırda hissenin fiyatı 4,16 TL seviyesinde. Yabancılar hissede yılbaşından bu yana toplam 144,2 milyon dolarlık alım gerçekleştirdi. Alımlarla birlikte yabancı paylarında artış yaşandı. Eylül sonu itibariyle halka açık kısım içindeki yabancı payı yüzde 47,75’e yükseldi. Yılbaşındaysa bu oran yüzde 41,3 seviyesindeydi. Her ne kadar geçtiğimiz eylül ayında satış ağırlıklı işlemlerde bulunsalar da yabancıların alımlarının devam etmesi hissedeki çıkışın sürmesine imkan tanıyacaktır.
 
KOZA ALTIN’DA YABANCILAR SATICI

Koza Altın hisseleri yılbaşından bu yana yüzde 42,10 oranında getiri sağladı. Hisse 12 Ekim günü 17,45 TL’den kapanışını yaptı. Yabancılar ise bu çıkışı satış fırsatı olarak değerlendiriyor. Son altı aydır işlemleri satış ağırlıklı olurken nisan ayından bu yana 44 milyon TL tutarında net satış gerçekleştirdiler. Payları ise yılbaşında yüzde 82,85 iken eylül sonu itibariyle yüzde 79’a geriledi. Son açıklanan altı aylık bilançosunda gelir ve kârın düşmesi ise sorun. Aynı ivmenin devam etmesinin hisseye ilginin zayıflamasına neden olacağı göz ardı edilmemeli.
 
ÜLKER BİSKÜVİ’DE MALİYET AVANTAJI

Gıda sektörünün önemli aktörlerinden olan Ülker Bisküvi, yılbaşından bu yana yüzde 24,14 oranında değer kazandı. Hisse şimdilerde tepe seviyelerinde yatay seyrediyor. HSBC, 6 Ekim’de hedef fiyatını 25,00 TL’den 27,00 TL’ye yükseltirken “al” tavsiyesini korudu. Kurum değerlendirmesinde Suudi Arabistan ve Mısır operasyonlarının satın alınması ile elde edilecek sinerji ve maliyet avantajlarından şirketin yararlanmaya hazırlandığına dikkat çekiyor. Diğer taraftan, global grup şirketlerine üretim yapılmaya başlanması, ihracat operasyonlarını yeniden canlandırabileceğini belirtirken uzun vadeli tahminlerini yukarı revize etti.
 
AKBANK ÖNE ÇIKIYOR

Akbank yılbaşından bu yana yüzde 23,68 getiri sağladı. Mayıs-temmuz dönemlerinde yabancılar satış ağırlıklı işlemlerde bulunmakla birlikte yıl içinde net alıcı konumundaydılar. Yılın dokuz aylık döneminde toplam 227,9 milyon dolarlık alımda bulundular. Garanti Yatırım, 12 Ekim tarihli değerlendirmede özkaynak kârlılığı ve varlık kalitesi güçlü bankalara dikkat çekerken Akbank’a da listede yer verdi. Yılın ilk yarısında dönem kârını yüzde 65,46 oranında artıran şirketin fiyat kazanç oranı 8,27. BIST 30 Endeksi’ne dahil hisselerin ortalaması ise 10,18 seviyesinde bulunuyor.
 
TOFAŞ OTO FABRİKA ATILIMDA
Tofaş Oto Fabrika hisseleri yılbaşından bu yana yüzde 23,46 oranında getiri sağladı. Deutsche Bank, 13 Ekim’de hisse için tavsiyesini “tut”tan “al”a, hedef fiyatı ise 23,50 TL’den 27,60 TL’ye yükseltti. İş Yatırım, ekim ayı bülteninde, şirketin Egea Sedan modeline beklentilerin üzerinde talep oluşmasının kapasite limitlerini zorladığını belirtirken tavsiyesini “al” olarak yineledi. İş Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı ve otomotiv sektörü uzmanı Esra Şirinel yaptığı değerlendirmede hisse için 27,85 TL hedef fiyat ve yüzde 27 getiri potansiyeli öngörüyor.

KOÇ HOLDİNG SEKTÖRÜNDE DİKKAT ÇEKİYOR
Koç Holding hisseleri yılbaşından bu yana yüzde 23,09 oranında getiri sağladı. Mayıs ayından bu yana ise yatay bir seyir izliyor. Yabancılar hissede yılbaşından bu yana toplam 42,3 milyon dolarlık alım gerçekleştirdi. Ekim sonu itibariyle yabancıların halka açık kısım içindeki payı yüzde 78,9’a çıktı. Yılbaşında ise bu oran yüzde 76,92 seviyesindeydi. Her yıl düzenli olarak kârını artırmayı başaran holding bu yılın ilk yarısında da kâr artışını sürdürdü. Yılın ilk yarısında dönem sonu kârının yüzde 8,4 oranında yükselmesi yılsonunda da kâr artışının süreceğini gösteriyor. Bu performans hissenin çıkış potansiyelini destekliyor.
 
BIST 100 endeksi ve dolar kurunun üzerinde kazandıran BIST 30 hisseleri
Hisse Yıl içi en düşük fiyat (TL) Yıl içi en yüksek fiyat (TL) Hisse fiyatı Yılbaşından bu yana getiri (%) Sektör
Tekfen Holding 3,44 8,60 7,40 87,65 Holding
Arçelik 13,30 22,52 21,50 57,08 Dayanıklı tüketim
Petkim 2,72 4,78 4,33 53,90 Petrol
Ereğli Demir Çelik 2,64 5,04 4,16 46,85 Demir-çelik
Koza Altın 8,56 19,70 17,45 42,10 Madencilik
Soda Sanayii 3,22 4,54 4,34 25,80 Diğer kimyasal ürünler
Ülker Bisküvi 16,61 22,40 21,56 24,14 Gıda
Akbank 6,33 8,94 8,13 23,68 Banka
Tofaş Oto. Fab. 17,64 26,38 22,62 23,46 Otomotiv
Koç Holding 10,32 15,21 13,18 23,09 Holding
Not: Veriler 11 Ekim 2016 itibariyledir. Sıralama yılbaşından bu yana getiriye göre yapılmıştır. Yılbaşından bu yana BIST 100 Endeksi yüzde 8,25 değer kazandı. Dolar kuru ise yüzde 5,83 yükseldi.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Dolar/TL güne yükselişle başladı
 
Dolar/TL, yeni güne 4.72'den başladı
 
Dolar/TL 4,65'i gördü

Dolar/TL'de yükseliş sürüyor
 
Dolar/TL, güne yükselişle başladı
 
Yıl sonu dolar beklentisi yükselişe geçti
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X