Ekonomi Bakanlığı'ndan ihracat değerlendirmesi

Ekonomi Bakanlığı, ilk 10 ayda ihracatta gerçekleşen artış AB'nin Türkiye açısından en önemli ve istikrarlı pazar olduğunu ortaya koydu.


  FOTOĞRAF: AA
22.12.2016
Ekonomi Bakanlığı'ndan ihracat değerlendirmesi

 

 

 

 

Ekonomi Bakanlığı, küresel ticari gelişmelerde yaşanan olumsuzluklara rağmen, Türkiye'nin 2016 yılının ilk 10 ayında Avrupa Birliği’ne (AB) ihracatında artış, AB’nin Türkiye açısından en önemli ve istikrarlı pazar olduğunu ortaya koyduğunu bildirdi.
   
Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi:
   
"Küresel ticari gelişmelerde yaşanan olumsuzluklara rağmen, 2016 yılının ilk 10 ayında Avrupa Birliği’ne (AB) ihracatımızda artış, AB’nin ülkemiz açısından en önemli ve istikrarlı pazar olduğunu ortaya koymuştur. 1996 yılından bugüne yürürlükte olan Gümrük Birliği ise, ihracatımızda %48,5’lik, ithalatımızda ise %40’lık bir paya sahip olan AB ile ticari ilişkilerimizin temelini teşkil etmektedir. 
   
Yürürlükte olduğu 21 yıl boyunca Gümrük Birliği’nden sağlanan kazanımların, ülkemizde ve dünyada değişen koşullar karşısında, daha ileri seviyeye taşınması amacıyla Avrupa Komisyonu ile 2014 yılının Ocak ayında dönemin Başbakanı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve Hükümetimizin destekleri ile Ekonomi Bakanımız Sn. Nihat Zeybekci tarafından bir diyalog süreci başlatılmıştır. Gerçekleştirilen teknik ve üst düzey görüşmeler neticesinde, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi müzakerelerinin çerçevesine ilişkin AB ile mutabakat sağlanmıştır. Söz konusu mutabakat 12 Mayıs 2015 günü Brüksel’de Ekonomi Bakanımız Sn. Nihat Zeybekci’nin AB Ticaret Komiseri Cecilia Malmström ile müzakere çerçeve belgesini kamuoyuna duyurması sonucu resmiyet kazanmıştır.
   
Müzakere süreci sonucunda  AB’nin Serbest Ticaret Anlaşmalarına [STA] ülkemizin doğrudan taraf olamaması, taşımacılığa engel olarak karşımıza çıkan ve araçlarımıza getirilen kısıtlamalar, AB’nin Gümrük Birliği’nin işleyişi ile ilgili danışma ve karar alma mekanizmalarına etkin katılım gibi sorunların giderilerek Gümrük Birliği’nin işleyişinin iyileştirilmesi hedeflenmektedir. Gümrük Birliği’nin kapsamının tarım ürünleri, hizmetler sektörü ve kamu alımlarını kapsayacak şekilde genişletilmesi de müzakere edilecektir.
   
Gümrük Birliği’nin Güncellenmesi kapsamında gerek AB gerekse de ülkemiz tarafından hazırlık çalışmaları yürütülmüş, bir yıllık yoğun bir çalışmanın ardından ülkemiz, resmi müzakerelere başlamaya hazır hale gelmiştir. AB tarafında ise resmi müzakerelerin başlaması için AB Komisyonu’nun, üye ülkeler adına müzakere yürütmek üzere Konsey’den yetki alması gerekmektedir. 
   
Bu doğrultuda AB Komisyonu, Konsey’den yetki almak için 21 Aralık 2016 tarihinde başvuruda bulunmuştur. 2017 yılının ilk yarısında resmi müzakerelerin başlaması öngörülmektedir. 
   
İki tarafın da sürece yönelik güçlü iradesi bulunmakta olup, resmi müzakerelerin mümkün olan en kısa zamanda başlayarak hızlı bir şekilde devam etmesi beklenmektedir. Söz konusu sürecin temelinde şeffaflık ve katılımcılığın olması, ülkemiz ve AB’nin beklenti ve hassasiyetlerinin karşılıklı çıkar prensibiyle ele alınması temel yaklaşımımız olacaktır.
   
Gümrük Birliği’nin güncellenmesiyle, yaşanacak ticari serbestleşmenin refah artışı temin etmesi, Ülkemizin küresel ticaret akımlarına uyum göstermesi ve küresel değer zincirlerinde önemli bir aktör olma hedeflerimize katkı sunması amaçlanmaktadır.
   
Bugüne kadar Gümrük Birliği anlaşması kapsamındaki ürünler açısından sağlanan liberalizasyonun getirdiği verimlilik artışı ve rekabetçiliğin, bu süreç sonucunda tüm ekonomiye yayılması öngörülmektedir.  HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Tarım ÜFE kasımda arttı
 
Tarım ÜFE ekimde arttı
 
Tarım ÜFE eylülde arttı

Tarım ÜFE ağustosta azaldı
 
Tarım ÜFE temmuzda azaldı
 
Tarım ÜFE haziranda azaldı
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X