ECB'den yeni karar beklenmiyor

Avrupa Merkez Bankası'nın bu haftaki toplantısında yeni bir karar açıklanması beklenmiyor.


  FOTOĞRAF: AA
24.01.2018
ECB'den yeni karar beklenmiyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi, yarın Frankfurt’ta toplanacak. Toplantının ardından bankanın faiz kararları açıklanacak. ECB Başkanı Mario Draghi de alınan kararlara ilişkin basın toplantısı düzenleyecek.

Toplantıda ECB'nin, faizleri değiştirmesi ve parasal genişleme programına ilişkin yeni bir tedbir planı açıklaması öngörülmezken, enflasyon dinamiklerine vurgu yapması bekleniyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Avro Bölgesi'nde ekonomik güven yükselirken, işsizlik de yavaş yavaş düşüyor. Avro Bölgesi'nden gelen son veriler, ekonomik genişlemenin giderek daha güçlü ve geniş tabanlı olmasına karşın fiyatlardaki gelişmelerde sürdürülebilir bir artı�� olmadığını ortaya koydu.

Draghi’nin enflasyon kriterleri
ECB Başkanı Mario Draghi, en alt noktalardan yükselmeye başladığından bu yana enflasyon konusunda temkinli davranıyor.

Draghi, halihazırda enflasyonda sürekli bir düzeltmenin onaylanması için 4 kriter belirlemiş durumda. Söz konusu kriterler "manşet enflasyonun orta vadede yüzde 2'nin altında ancak yüzde 2’ye yakın seviyede yoluna girmesi", "enflasyonun dayanıklı olması ve bu seviyelerde yeterli güvenle istikrara kavuşması", "enflasyonun kendi kendini sürdürmesi, yani para politikasının azalan desteğiyle bile yörüngesini koruması" ve "ölçünün herhangi bir Avro Bölgesi ülkesinin enflasyonu değil, Avro Bölgesi'nin enflasyonu olması" olarak sıralanıyor.

"ECB herhangi bir değişiklik yapmayacak"
Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan ING Group Avro Bölgesi Başekonomisti Peter Vanden-Houte, ECB'nin, bu haftaki toplantısında, herhangi bir değişiklik yapmayacağını, parasal genişlemeye eylül ayına kadar devam edeceğini, parasal genişlemeyi bitirmeden önce de herhangi bir faiz artırımı yapmasının beklenmediğini söyledi.

Houte, bu haftaki toplantının önemli bir denge hareketi olacağını ifade ederek, bir taraftan ekonominin beklenenden iyi bir performans sergilediğini, diğer taraftan enflasyonun düşük seviyelerde kaldığını kaydetti.
Berenberg Ekonomisti Florian Hense de ECB'nin, avroyu dizginlemeye çalıştığından dolayı şu an için politikasında bir değişiklik olmayacağını kaydetti.

Hense, Draghi'nin büyümeye ilişkin olarak iyimser söylemler kullanacağını ancak enflasyon yükselmediği sürece parasal genişlemeden çıkmak için bir sebep olmadığını vurgulamasını beklediğini kaydetti.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

KOBİ'ler için yerli derecelendirme
 
'TCMB'nin ihtiyaç duyulduğunda daha fazla sıkılaşma için yeri var'
 
Akaryakıtta ÖTV indirimi sinyali

'Kurda oynaklığa karşı adımlar atılacak'
 
'Dolara el atanların eli yanabilir'
 
'Herkes ayağını denk almalı'
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X