'Dünyanın en büyük maden şirketleri 10 milyar dolar kaybedebilir'

CDP'nin yaptığı çalışmaya göre, dünyanın en büyük 11 madencilik şirketi, 10 milyar dolar kaybetme riski ile karşı karşıyalar.


  FOTOĞRAF: eba.gov.tr
23.11.2015
'Dünyanın en büyük maden şirketleri 10 milyar dolar kaybedebilir'

 

 

 

 

İngiltere merkezli bağılız bir kurum olan CDP'nin yaptığı çalışmaya göre, dünyanın en büyük 11 madencilik şirketi, Paris'te gelecek hafta başlayacak Global İklim Zirvesi'nde karbon fiyatlamasının sıkılaştırılması yönünde bir karar alınması halinde karlarından toplam 10 milyar dolar kaybetme riski ile karşı karşıyalar.
     
Toplam varlımları 95 trilyon dolara ulaşan kurumsal yatırımcılara tavsiyede bulunan CDP, 11 madencilik şirketinden emisyon azaltım hedeflerini gözden geçirmelerini, stres testi yapmalarını ve karbon salınımına yönelik düzenlemelerde sıkılaştırmaya hazırlanmalarını önerdi. 
     
CDP'nin çalışmasına göre karbon fiyatı 50 dolar/ton olduğunda 11 şirketin 10 milyar dolar, toplam karlarının yüzde 15'ini kaybedecekleri öngörülüyor.
     
BHP Billiton Eylül ayında hazırladığı kendi raporunda karbon fiyatının artması halinde 2030'a kadar değerinin yüzde 2'sini kaybedeceği tahminine yer vermişti. HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Trump, Twitter'daki 320.000 takipçisini kaybetti
 
Twitter'ın ilk çeyrek geliri yüzde 21,3 arttı
 
Spotify, Twitter ve Dropbox'u geride bıraktı

'Tek para birimi Bitcoin olacak'
 
Kripto yasağına Twitter da katılıyor
 
Trump'ın Twitter hesabı kısa süreliğine 'kapatıldı'
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X