Dolar/TL, yeni güne 4.67'den başladı

Dolar/TL, güne yatay başlamasının ardından 4,6740 seviyesinde dengelendi.


  FOTOĞRAF: ARŞİV
4.07.2018
Dolar/TL, yeni güne 4.67'den başladı

 

 

 

 

Dün yurt içinde enflasyon rakamlarının beklentileri aşması sonrasında Türk lirası varlıklar üzerindeki satış baskısı artarken, dolar/TL de buna paralel yüzde 1,21 yükselerek 4,6725'ten günü tamamladı.
Dolar/TL, yeni güne yatay başlaması sonrasında saat 09.20 itibarıyla önceki kapanışının hemen üzerinde, 4,6740 seviyesinde dengelendi. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,2 artışla 5,4610’dan, sterlin/TL de yüzde 0,3 primle 6,1780'den işlem görüyor.
Analistler, Çin Merkez Bankası'nın yuanı ticaret savaşı için bir araç olarak kullanmayacaklarını açıklaması sonrasında yuandaki değer kaybının dünden beri yerini dengelenmeye bıraktığını belirterek, yuan üzerindeki baskının azalmasının, gelişmekte olan ülke varlıklarını da pozitif etkileyeceğini ifade etti. 
Yurt içinde enflasyondaki yükseliş eğiliminin hızlanmasının Türk lirasının dün negatif ayrışmasına neden olduğunu aktaran analistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 24 Temmuz'daki Para Politikası Kurulu toplantısında parasal sıkılaştırmaya gidebileceği beklentilerinin de arttığını kaydetti.
Analistler, bugün yurt içinde haziran ayı reel efektif döviz kuru, yurt dışında ise Avrupa'da açıklanacak hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan dolar/TL'de 4,55’in destek, 4,70'in direnç olarak öne çıktığını söyledi. HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Dolar, OVP öncesi 6.30'un altına indi
 
Türkiye ekonomisine kriz örnekleri
 
İşsizlik oranı Haziran'da yeniden çift hane

Erdoğan: Şu yüksek faizi bir düşürelim
 
Türk Lirası'nın reel değeri tarihin en düşük seviyesinde
 
Analistlerin Ağustos ayı TÜFE tahmini yüzde 2,23 oldu
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X