iPad Versiyonu

'Denizlerde servet yatıyor'

Bayraktar, Türkiye'nin avcılık ve yetiştiricilikle, açık deniz balıkçılığıyla su ürünleri üretimini daha fazlaya çıkarmasının mümkün olduğunu söyledi.


   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
HABER: AA
  FOTOĞRAF: AA
26.2.2017
'Denizlerde servet yatıyor'

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye'nin avcılık ve yetiştiricilikle, açık deniz balıkçılığıyla su ürünleri üretimini çok daha fazlaya çıkarmasının mümkün olduğunu, zenginliğin denizde yattığını belirterek, "Su ürünlerinde, 2007-2016 döneminde ihracatımız, hızlı bir artışla 273,1 milyon dolardan 744,7 milyon dolara çıksa da hala kat edecek çok yolumuz var." ifadelerini kullandı.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin önemli su ürünleri potansiyeli bulunduğuna işaret ederek, yaklaşık 26 milyon hektar büyüklüğüyle Türkiye’nin sahip olduğu su ürünleri alanlarının orman yüzölçümünden fazla bir yeri kapladığına dikkati çekti.

Toplam 8 bin 333 kilometrelik kıyı şeridine, göl, gölet, baraj göllerine, akarsularına rağmen su ürünlerinde potansiyelini yeterince kullanmadığını belirten Bayraktar, dünyada çok sayıda ülkenin su ürünlerinden çok büyük tutarlarda gelir ettiklerini kaydetti.

Su ürünleri üretiminin, 2010-2014 döneminde dünyada 148,2 milyon tondan 167,3 milyon tona çıktığını, bunda avcılığın payı yüzde 55,9 iken yetiştiriciliğin payının yüzde 44,1 olduğunu aktaran Bayraktar, avcılıkta ilk sırayı 17,1 milyon tonla Çin'in aldığını, Türkiye'nin ise avcılıkta 302 bin tonla 45’nci, yetiştiricilikte 235 bin tonla 22’nci sırada bulunduğunu bildirdi.

Bayraktar, "Türkiye'nin 2015'te su ürünleri avcılığından elde edilen üretimi 302 bin tondan yüzde 49,5 artışla 432 bin tona, yetiştiricilikte yüzde 2,2 artışla 235 bin tondan 240 bin tona çıktı." ifadesini kullandı.

Bölgeler bazında, su ürünleri avcılığında ilk sırayı yüzde 60,8 ile Doğu Karadeniz Bölgesi’nin aldığını, bunu yüzde 19,8 ile Batı Karadeniz, yüzde 8,9 ile Ege'nin izlediğini ifade eden Bayraktar, toplam su ürünleri üretiminin yüzde 51,4’ünün deniz balıkları, yüzde 7,7’sini diğer deniz ürünlerin, yüzde 5,1’inin iç su ürünleri ve yüzde 35,8’inin de yetiştiricilik ürünlerinden oluştuğunu kaydetti.

''744,7 milyon dolarlık ihracat bize yakışmıyor"
Su ürünleri tüketiminin insan sağlığı için çok faydalı olduğunu, dünyadaki tüketiminin hızla arttığını bildiren Bayraktar, Türkiye’de geçen yıl su ürünlerinde yüzde 15 artışla 744,7 milyon dolarlık ihracat yaptığını, ithalatın ise yüzde 28,6 düşüşle 174,6 milyon dolarda kaldığını belirtti.

Bayraktar, şöyle devam etti:
"Su ürünlerinde, 2007-2016 döneminde ihracatımız, hızlı bir artışla 273,1 milyon dolardan 744,7 milyon dolara çıksa da Çin'in 21 milyar dolar, Norveç’in 10,8 milyar dolar, Vietnam’ın 8 milyar dolar ihracat yaptığı bu alanda hala kat edecek çok yolumuz var. Pazar büyük ama bizim pazardan aldığımız pay çok küçük. Üç tarafı denizlerle kaplı Türkiye’de 744,7 milyon dolarlık ihracat bize yakışmıyor."

"Avcılık kıyı balıkçılığına dayanıyor"
Türkiye’de denizlerden avcılıkla yapılan üretimin kıyı balıkçılığına dayandığını belirten Bayraktar, yeterli altyapı oluşturulamadığı için açık deniz balıkçılığının yeterince yapılamadığını, bundan dolayı kıyı sularında av baskısının yoğun olarak görüldüğünü ifade etti.
   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
   


İÇERİK HABERCİSİ

TÜRKİYE KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

Ummanlı gayrimenkul yatırımcılarının Türkiye ilgisi
 
Türk yatırımcılar Katar'da projelerini tanıttı
 
Gelişen ülkeler cazibesini koruyor mu?

Türkiye tarihi halk oylamasına hazır
 
IIRA Türkiye'nin kredi notunu açıkladı
 
Türkiye yarın sandık başına gidiyor
TÜRKİYE KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

İspanyol markası Cristian Lay'in yeni pazarı Türkiye oldu
 
Türkiye'de yerel seçimin ardından özel sektör ilgi bekliyor
 
Fortune 500'de perakendenin yeni şampiyonu BİM

İstanbul Sabiha Gökçen (ISG) bakım merkeziyle yükselişte
 
Pratt&Whitney'in Türkiye’de motor üretmesine zaman var
 
Mobicar araç sahipliğine bir alternatif olmayı hedefliyor
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X