Citigroup'a 7 milyar dolar mortgage cezası

ABD'nin en büyük bankalarından biri olan Citigroup, mortgage tahvillerine ilişkin ceza ödemeyi kabul eden ikinci kurum oldu.


13.07.2014
Citigroup'a 7 milyar dolar mortgage cezası

 

 

 

 

ABD'nin en büyük bankalarından Citigroup, 2008 krizine neden olan mortgage tahvillerine ilişkin ceza ödemeyi kabul eden ikinci büyük finansal kurum oldu. Adalet Bakanlığı ile uzun süredir pazarlık eden Citigroup, 7 milyar dolar ödeyerek aleyhinde açılan ve açılacak davalardan kurtuldu. Amerikan otoriteleriyle anlaşan ilk kurum JP Morgan olmuştu.

Anlaşmaya göre, Citigroup ABD Adalet Bakanlığı'na 4 milyar dolar, mortgage kağıtlarından zarar gören müşterilerine 2.5 milyar dolar, Federal Mevduat Sigorta Fonu'na (FDIC) 200 milyon dolar, 5 eyalet yönetimine ide 300 milyon dolar ödeyecek. New York, Delaware, California, Massachussets ve Illinois tazminat alacak olan 5 eyalet.

Aylarca süren pazarlıklar esnasında, Adalet Bakanlığı Citigroup'tan 12 milyar dolar istemiş, aksi halde banka aleyhinde çok sayıda dava açmakla tehdit etmişti. Buna rağmen anlaşmanın 7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesi analistleri şaşırttı. Olayı yakından takip edenler daha düşük bir bedel bekliyordu.
Otoritelerle anlaşan ilk banka olan JP Morgan 13 milyar dolar ödemişti. Halen Bank of America yetkilelerle aynı konuda anlaşma için görüşmelerini sürdürüyor.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Turizmde toparlanma sürüyor
 
Sabiha Gökçen 31 milyon yolcuyla rekor kırdı
 
Atatürk Havalimanında 'lüks taksi' dönemi

Turistler en çok Antalya ve İstanbul'u tercih etti
 
İstanbul 10 ayda 9 milyon yabancı turist ağırladı
 
Antalya'ya gelen 3 yabancıdan biri Rus
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X