iPad Versiyonu

Charlie Hebdo bölünme tehlikesi yaşıyor

Silahlı saldırıda karikatüristlerini kaybeden mizah dergisi Charlie Hebdo, iç anlaşmazlıklar nedeniyle bölünme tehlikesi yaşıyor.


   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
26.2.2015
Charlie Hebdo bölünme tehlikesi yaşıyor

Times gazetesinde yer alan bir habere göre Fransa'da radikal İslamcı iki kişinin silahlı saldırısına uğrayarak karikatüristlerini kaybeden mizah dergisi Charlie Hebdo, iç anlaşmazlıklar nedeniyle bölünme tehlikesi yaşıyor.
 
Her ne kadar derginin dün yayınlanan son sayısı tüm Fransız yayınlarını geride bırakarak 2.5 milyon basılsa da, dergi saldırıda hayatını kaybeden kıdemli çizerlerinin yerini doldurmakta zorlanıyor.
 
Saldırının ardından dergiye akan bağışların nasıl kullanılacağı da dergide yönetimsel ayrılıklar yaratmış durumda.
 
Derginin yeni yöneticisi Laurent Sourisseau, dergide çizmesi için bugüne dek teklif götürdükleri herkes tarafından reddedildiklerini söylüyor.
 
Sourisseau görüştükleri kişilerin kendilerine "Toplantılara gelmek zorunda mıyım? Karikatürlerin altına gerçek imzamı atmak zorunda mıyım?" gibi sorular sorduklarını söylüyor.
 
Ocak ayında derginin ofisini basan iki saldırgan, haftalık toplantıda bulunanlara ateş açmış, aralarında ülkenin kıdemli karikatüristlerinin de olduğu 12 kişiyi öldürmüştü.
 
Hayat memat meselesi
Derginin hala hayatta olan çalışanları ise, artık dergide çalışmanın bir ölüm kalım meselesi haline geldiğini söyleyerek, dergini kooperatifleşmesini ve kendilerine de bu şekilde derginin sahipliğinden pay verilmesini istiyorlar.
 
Ancak derginin hisselerinin yüzde 40'ına sahip olan Sourisseau ile yüzde 20'sine sahip olan mali direktör Eric Port heault bu öneriyi reddetmiş.
 
Portheault dergi çalışanlarının hisselerin bir kısmına sahip olması durumunu değerlendireceklerini, bağışlraın ise saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine verileceğini, satıştan elde edilen kârın ise yüksek güvenlikli bir ofise sahip olmak için kullanılacağını söylüyor.
 
Geçen ay saldırıdan hemen sonra çıkanve kapağında Muhammed Peygamber'i ağlarken resmeden bir karikatür bulunan dergi 8 milyon kopya basılarak dergiye 12 milyon euro gelir getirdi. Bağışlarla gelen miktar 4.2 milyon euro olurken, aboneliklerden de 3 milyon euro sağlandı. Derginin 2013 yılı geliri ise toplam 5.2 milyon euro idi.
 
Daha önce Muhammed Peygamber'i resmeden ve Müslüman dünyada olay yaratan karikatürleri savunan ve çizen dergiye düzenlenen saldırı dünya çapında tepki görmüş, ifade özgürlüğü tartışmalarını yeniden alevlendirmişti.Kaynak:
BBC


   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
   


İÇERİK HABERCİSİ

MEDYA KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

Fransız politikacılardan Esad’la doğrudan temas
 
Davutoğlu: Aynı dayanışmayı bekliyoruz
 
Charlie Hebdo toplantısına silahlı saldırı

Avrupa Komisyonu’ndan yeni terörle mücadele planı
 
Bağdat'ta "Charlie Hebdo" protestosu
 
Cumhuriyet gazetesi yazarları ifadeye çağrıldı
MEDYA KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

Murdoch’tan Time Warner'a büyük teklif!
 
Hürriyet Gazetecilik, verimsiz aktiflerini satıyor
 
Japonlar Türk medyasına Mutlu Dergi Grubu ile girdi

Genel yayın yönetmeni çalışanların oylarıyla seçildi
 
Putin’in rakibi Mikhail Prokhorov gazete satın alıyor
 
The Independent'ın eski sahibi iflas yolunda
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X