iPad Versiyonu

Büyükelçi Kılıç'tan Washington Post'a medya özgürlüğüyle ilgili mektup

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Kılıç, Washington Post gazetesinin Türkiye'deki ifade özgürlüğüyle ilgili başyazısına cevaben mektup gönderdi.


   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
26.12.2014
Büyükelçi Kılıç'tan Washington Post'a medya özgürlüğüyle ilgili mektup

​Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, Washington Post gazetesinin "Türkiye'de haber medyasına yönelik baskıların demokrasiyi tehdit ettiğini" savunan başyazısına cevaben gazeteye mektup gönderdi.
 
Büyükelçi Kılıç, Washington Post gazetesinin "Editöre Mektuplar" köşesinde yer alan yazısında, "22 Aralık tarihli 'abesle iştigal' başlıklı başyazının, Türkiye'de meşru bir cezai soruşturmayı ifade özgürlüğünün baskı altına alınmasıyla karıştırdığını" belirterek, "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının verdiği bilgiler, ilgili kişilerin, dini bir grubun kendilerine karşı iftira ve sahte delillere dayanarak medya ve polis tarafından kampanya yürütüldüğü yönündeki şikayetleri nedeniyle sorgulandığını net olarak ortaya koyuyor" ifadesini kullandı.
 
Tüm cezai soruşturmaların gizli olduğuna dikkati çeken Kılıç, şöyle devam etti:
 
"Ancak şu gayet açıktır ki, demokrasilerde gazeteciler dahil hiç kimse hukukun üstünde değildir. Delillere ve tersi yöndeki suçlamalara rağmen bir kişinin sırf mesleği nedeniyle suçsuz olduğunu varsaymak adaletsizliktir. Bu konuda sorgulanmak üzere gözaltına alınan 31 kişiden çoğu, bağımsız yargının soruşturması devam ederken kısa süre sonra serbest bırakıldı."
 
Büyükelçi Kılıç, Türk medyasının hükümet müdahalesi olmadan ifade özgürlüğünü düzenli biçimde kullandığını, bu konuyla ilgili haber kuruluşlarında herhangi bir sonuçla karşılaşmaksızın muhtelif fikirlerin dile getirildiğini belirtti.
 
Türkiye'nin insan hakları ve ifade özgürlüğünü güçlendirdiğini, demokrasinin teşviki yolunda önemli adımlar attığını, adil ve hızlı yargılamaları teminat altına almak için yargı sistemini AB üyesi ülkelerinkiyle uyumlu olarak dönüştürdüğünü bildiren Kılıç, şunları kaydetti:
 
"Suçlamaların ya da gözaltına alınanların faaliyetlerinin tam incelemesi yapılmadan, devam eden soruşturmanın siyasi maksatlarla başlatıldığını varsaymak sorumsuzluktur. Türk demokrasisi hüsnüzanı hak ediyor."Kaynak:
AA


   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
   


İÇERİK HABERCİSİ

MEDYA KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

Washington'da Türkiye ekonomisi tartışıldı
 
Başbakan Yardımcısı Şimşek yabancı yatırımcılarla bir araya geldi
 
Başbakan Yardımcısı Şimşek, bugün ABD'ye gidiyor

ABD'deki Suriyelilerden Türkiye’ye ödül
 
'Türkiye yatırımcılar için cazip gözükmüyor'
 
Amerika'da yaşayan Türklerden "1915" atağı
MEDYA KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

Hürriyet Gazetecilik, verimsiz aktiflerini satıyor
 
Murdoch’tan Time Warner'a büyük teklif!
 
Genel yayın yönetmeni çalışanların oylarıyla seçildi

Putin’in rakibi Mikhail Prokhorov gazete satın alıyor
 
Japonlar Türk medyasına Mutlu Dergi Grubu ile girdi
 
The Independent'ın eski sahibi iflas yolunda
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X