Bu eski püskü kamyon Ferrari’den daha pahalı

1950’li yıllardan kalma ve en çok üç araba taşıma kapasiteli eski püskü bir kamyona 600 bin euro verir miydiniz? Kuşkusuz hayır.


HABER: LE FIGARO
  FOTOĞRAF: ARŞİV
7.09.2018
Bu eski püskü kamyon Ferrari’den daha pahalı

Ancak eğer bu cumartesi, otomobil dünyasının en önemli festivallerinden biri olan Goodwood Revival’da açık artırmaya konulacak olan 1956 model Fiat-Bartoletti’den söz ediyorsak, durum değişir.
Bu kamyon 1957 yılı Formula 1 sezonunda yarışan Maserati ekibinin 250 F’lerini taşımak için kullanılmıştı. Fiat-Bartoletti’nin taşıdığı Maserati 250 F otomobil yarışçısı Juan-Manuel Fangio’nun kariyerinde beşinci ve son kez F1 dünya şampiyonu olmasını sağlamıştı.
Kamyon daha sonra defalarca başka otomobil yarışlarında da taşıma rolünü üstlendi. Amerikalı ünlü yarışçı Lance Reventflow 1960 ve 1961 sezonundaki Grand Prix yarışlarında bu kamyondan yararlandı.
Daha pek çok otomobil yarışında kullanılan kamyon, 60’lı yılların sonlarında Steve McQueen’in baş rolünü oynadığı ve Le Mans otomobil yarışlarını anlatan film Le Mans’ın çekimlerinde de boy gösterdi. Bu film için kamyon Ferrari kırmızısına boyandı.
Çekimlerin ardından koleksiyoner Anthony Bamford kamyonu satın aldı. O zamandan beri de Fiat pek çok kez el değiştirdi. Halihazırdaki sahibi yine Goodwood’da 727 bin euro ödeyerek bu efsanevi kamyonu satın almıştı.     HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Trump Arap liderlerle İran'ı konuştu
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Maalesef şehitlerimiz ve yaralılarımız var.
 
'ABD'nin PYD tutumu değişecek'

Fırat Kalkanı Harekatında 1 asker şehit oldu
 
Fırat Kalkanı'nda Bab hedefine 2 kilometre kaldı
 
Musul'da bizim uçaklarımız da operasyona katılacak
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X