iPad Versiyonu

Beyaz eşyada yüzde 20'ye kadar indirim bekleniyor

ZÜCDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Kolbaşı, "Tüketicilere yansıyan fiyatlarda yüzde 15 ile 20 arasında bir indirim olabilir." dedi.


   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
HABER: AA
  FOTOĞRAF: AA
4.2.2017
Beyaz eşyada yüzde 20'ye kadar indirim bekleniyor

Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, Bakanlar Kurulu kararı ile beyaz eşya ve küçük ev aletlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi'nin (ÖTV) 30 Nisan'a kadar sıfıra çekilmesine ilişkin, "Sektörde ÖTV yüzde 6,7. Firmalar da bunun üzerine 5 ila 12 puan arasında bir şey ilave etse, tüketicilere yansıyan fiyatlarda yüzde 15 ila 20 arasında bir indirim olabilir." dedi.

Murat Kolbaşı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren klima, buzdolabı, çamaşır makinesi, su ısıtıcısı ve bulaşık yıkama makinesinin de aralarında bulunduğu beyaz eşya ile bazı küçük ev aletlerinden alınan ÖTV'yi 30 Nisan'a kadar sıfıra çeken Bakanlar Kurulu kararı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Geçen eylül ayından beri bakanlıktan böyle bir talepleri olduğunu belirten Kolbaşı, kendilerinin bu indirimin yılbaşında başlamasını talep ettiklerini hatırlattı.

Sektördeki tüm oyuncuların alınan kararı çok olumlu karşıladığını ifade eden Kolbaşı, "Çünkü ciromuzun yüzde 30'dan fazlasını Anneler Günü'nden önce yaparız. Dolayısıyla kararın bu döneme denk geliyor olması, cironun artışı açısından da faydalı olacak." diye konuştu.

Daha önce, 2009'da benzer bir indirimin yapıldığını hatırlatan Kolbaşı, o dönem yapılan indirimin satışlara pozitif yansıdığını ifade etti.

Küçük ev aletleri sektörünün her yıl ortalama yüzde 10-15'lik büyüme sağladığını kaydeden Kolbaşı, ekonomi yavaşlasa da sektörün kendi içinde iyi gittiğini, küçük ev aletlerinin cep telefonundan sonra büyümesini yukarı taşıyabilen ikinci sektör olduğunu vurguladı.

"Küçük ev aletleri sektörünün Türkiye'deki büyüklüğü 3 milyar lira"
ZÜCDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kolbaşı, sektörde ÖTV'nin yüzde 6,7 olduğunu belirterek, "Firmalar da bunun üzerine 5 ila 12 puan arasında bir şey ilave etse, tüketicilere yansıyan fiyatlarda yüzde 15 ila 20 arasında bir indirim olabilir." dedi.

Firmaların bu indirimin yerine kampanyalar yaparak da sektöre ivme kazandırabileceğini ifade eden Kolbaşı, zaman zaman paket kampanyalar yaptıklarını, elektrik süpürgesi ile kettle'ı birlikte sattıklarını söyledi. Kolbaşı, sektörde bu kampanyalarda da bir ivme yakalanabileceğini ifade etti.

Küçük ev aletleri sektörünün Türkiye'deki büyüklüğünün 3 milyar lira, dünyada ise 70 milyar dolar olduğunu bildiren Kolbaşı, "Normalde küçük ev aletleri pazarının, 2017 yılında yüzde 10 ila 15 arasında büyümesini bekliyorduk. Bu indirimle birlikte normal büyümenin üzerine artı yüzde 5 ila 10 arası bir büyüme daha öngörüyorum." şeklinde konuştu. 
   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
   


İÇERİK HABERCİSİ

TÜRKİYE KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

 ÖTV teşvikiyle beyaz eşya satışları yüzde 32 arttı
 
İhracatçıya 900 litre ÖTV'siz mazot
 
'Kur ve ÖTV artışları otomobil fiyatlarında daha çok hissedilecek'

ÖTV sıfırlandı satışlar arttı
 
ÖTV ve KDV'de yapılan indirimler tüketim çılgınlığına dönüştürülmemeli
 
 Vergisini düzenli ödeyene indirim
TÜRKİYE KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

İstanbul Sabiha Gökçen (ISG) bakım merkeziyle yükselişte
 
Fortune 500'de perakendenin yeni şampiyonu BİM
 
Türkiye'de yerel seçimin ardından özel sektör ilgi bekliyor

Pratt&Whitney'in Türkiye’de motor üretmesine zaman var
 
Mobicar araç sahipliğine bir alternatif olmayı hedefliyor
 
İspanyol markası Cristian Lay'in yeni pazarı Türkiye oldu
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X