'Beyaz eşyada pazardaki daralmanın önüne geçilecek'

Güler, "Gerçekleştirilen ÖTV indirimi hem üretici hem de tüketiciler için bir can suyu olacak, pazardaki daralmanın önüne geçilecek" dedi.


HABER: AA
  FOTOĞRAF: AA
3.02.2017
'Beyaz eşyada pazardaki daralmanın önüne geçilecek'

 

 

 

 

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Başkanı Ergün Güler, Bakanlar Kurulu kararı ile beyaz eşya ve küçük ev aletlerinden alınan Özel Tüketim Vergisinin (ÖTV) 30 Nisan'a kadar sıfıra çekilmesi ile ilgili, "Gerçekleştirilen ÖTV indirimi hem üretici hem de tüketiciler için bir can suyu olacak." ifadelerini kullandı.

Güler, yaptığı yazılı açıklama ile Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren klima, buzdolabı, çamaşır makinesi, su ısıtıcısı ve bulaşık yıkama makinesinin de aralarında bulunduğu beyaz eşya ile bazı küçük ev aletlerinden alınan ÖTV'yi 30 Nisan'a kadar sıfıra çeken Bakanlar Kurulu kararı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Güler, ÖTV teşvikinin en son 2009 yılında gerçekleştiğini anımsatarak, 2009'da örneği görüleceği üzere ÖTV'nin kaldırmasının satışlara müspet yansıyacağını dile getirdi.

TÜRKBESD olarak bu önerilerini çeşitli kanal ve zamanlarda bakanlıklar aracılığı ile hükümete ilettikleri bilgisini veren Güler, gerçekleştirilen bu temaslar sonucunda da hep beraber bu müspet gelişmeye imza atıldığının altını çizdi.

Açıklamada Güler'in şu görüşlerine de yer verildi:
"İnanıyoruz ki, satışların artmasıyla satıştan elde edilecek gelirler, (Kurumlar vergisi, KDV, stopaj, muhtasar vb) devletin ÖTV kaybını fazlasıyla karşılayacaktır. Ek satış ve bunu sağlayacak üretimle ek istihdam yaratılacaktır. Yine cari açık açısından değerlendirirsek; Türkiye'deki enerji tüketiminin yüzde 14'ünün ev aletlerinden geldiği düşünülürse, eski ürünlerin enerji verimli ürünlerle değiştirilmesinin enerji tasarrufu açısından ülke ekonomisine katkısı da çok büyük olacaktır.

Gerçekleştirilen ÖTV indirimi hem üretici hem de tüketiciler için bir can suyu olacak. Devletin yapacağı ÖTV teşvikinin en önemli faydası, tüketimi hızlandıracak ancak bu tüketimin ithalata gitmeyerek Türkiye'de kalacak olması..."

Üretimin büyük kısmı ihraç edildi
TÜRKBESD verilerine göre sektörün 2016 yılında toplam üretimi 26 milyon 236 bin 181, ithalatı 855 bin 773, iç satışı 7 milyon 469 bin 796, ihracatı ise 19 milyon 547 bin 508 olarak gerçekleşti.

Derneğin ürün bazlı verilerine bakıldığında, sektörün buzdolabı üretimi 2016 yılında 7 milyon 35 bin 807 adet olurken, bunun 2 milyon 39 bin 575'i iç pazara satılırken 4 milyon 970 bin 895'i de ihraç edildi.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Putin, Ruhani ve Aliyev Bakü'de buluşacak
 
‘Bilim ve teknolojide ilerlemek için kimseden izin almadık’
 
Çin gümrük vergisi savaşında ABD’yle baş edemez ama...

Dünya zenginlerinden yeni rekor
 
Merkel-Macron'dan euro için yeni sayfa
 
Starbucks 150 şubesini kapatıyor
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X