AVON Türkiye Genel Müdürü Angela Cretu'dan liderlik dersi


HABER: TUĞBA İSKEFLİ - FORTUNE
2.10.2014
AVON Türkiye Genel Müdürü Angela Cretu'dan liderlik dersi

 

 

 

 

Ülke müdürü olarak ilk kez göreve geldiğimde 29 yaşındaydım ve bölgesel yönetim toplantısına katılmam gerekiyordu. Diğer genel müdürlerle bir araya geleceğim için son derece heyecanlıydım. Toplantı odasına girdiğim anı asla unutamıyorum.  Kapıyı açtım ve neredeyse tamamı “testosteron” dolu bir odadaydım. Grubun tamamı orta yaşlı erkeklerden oluşuyordu. Toplantı aralarında sadece golf ve futboldan bahsediyorlardı, konuşurken sürekli ellerini kollarını kullanıyorlardı. İlk gördüğümde bana ürkütücü geldiklerini itiraf etmeliyim.
 
Sınıfa ilk kez gelen biri gibi bir yere oturduğumu, defterimi açtığımı ve umutsuzca not aldığımı hatırlıyorum. O gün aldığım notlardaki en önemli alıntı şuydu: “Aman Tanrım! Asla onlar gibi bir tarzım olmayacak, onlar gibi konuşmayacağım, onlar gibi davranmayacağım. Neden beni tercih ettiler?” O günkü toplantıda kendime olan güvenimi tamamen yitirdiğimi hatırlıyorum.
 
Danışmanıma bu konuyu aktardığımda bana “Seni ne kadar etkilese de, sana ilham verse de asla başka birinin kopyası olmaya uğraşma. Seni değiştirmelerine ve etrafındaki insanlar gibi davranmaya zorlamalarına asla izin verme” dedi. Tam da aynı günlerde yakın bir arkadaşım bana “Penguenler Ülkesinde Bir Tavus Kuşu” isimli bir kitap vermişti. Bu küçük, eğlenceli ve basit fabl, bir kişi ve lider olarak davranışlarıma en büyük etkiyi yaptı. Hikaye tamamı güçlü ve akıllı penguenlerin yaşadıkları bir yerde, yeni fikirler ve taze bir hava getirme isteğiyle, değişime karar verişlerini anlatıyor. Herkesin vizyonunu, renkli tüyleri ve yaratıcı yaklaşımıyla etkileyecek bir tavus kuşunu işe alıyorlar. Tavus kuşu, bu etkileyici dünyaya dahil olduğu için büyük mutluluk içinde heyecanla çalışmaya başlıyor. Ta ki deneyimli bir penguen gelip şöyle diyene kadar: “Bak sevgili tavus kuşu. Bizim dünyamıza gelmenden ve değişim stratejinden büyük mutluluk duyuyoruz. Ama bazı penguenler senin bu rengarenk tüylerinden ve yüksek sesinden biraz rahatsız oluyor. Sesini biraz alçaltıp şu verdiğim penguen kostümünü giymeni istiyoruz.”
 
Hayatım boyunca bana bu kadar büyük etkisi olan ve kararlarımı etkileyen bir liderlik kitabı okumadım. Kişisel olarak büyük bir özgürlük kazandım. Çünkü kim olduğumu anladım ve kartvizitimde yazan unvanımla kişiliğimi birbirine karıştırmadım. İçimde yer alan pusulayı koşulsuzca takip ettim. Şayet bir penguen değilseniz asla bir penguen kostümü giymeyin.

Yaş, 40
İş deneyimi
1997 yılında Bükreş’te Ekonomi, Ekonomik Sibernetik, İstatistik ve Enformatik Akademisi’nden mezun olan Cretu, 2005 yılında da London Business School’u tamamladı. 1998 yılında AVON Romanya’da bölge satış müdürü olarak göreve başladı. 2005 yılında AVON Romanya Genel Müdürü olan Cretu, daha sonra Güneydoğu Avrupa ve Romanya Başkan Yardımcılığı görevine atanarak Romanya’yla birlikte 10 ülkenin yönetimini üstlendi. 2009 yılında New York’ta, AVON Merkez Ofisi’ne Yenilikçi İş Modeli’nden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak atandı. Mart 2011’de Avon Doğu Avrupa Başkan Yardımcısı ve Avon Rusya Genel Müdürlüğü görevine getirilen Angela Cretu bu yıldan itibaren ise Avon Türkiye Genel Müdürü ve Avon Doğu Avrupa Başkan Yardımcısı oldu.
 
Başarısının dayanakları 
Türkiye pazarında 21 yıldır faaliyet gösteren AVON, yıllık 11 milyar dolarlık geliriyle küresel bir güzellik şirketi. Dünyanın en köklü doğrudan satış şirketlerinden biri olarak bugün satışlarını 6 milyonun üzerindeki doğrudan satış temsilcisi aracılığıyla gerçekleştiriyor. Euromonitor 2013 araştırmasına göre Avon, Türkiye’de göz makyajında, dudak makyajında ve parfüm kategorisinde bir numaralı marka oldu.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

VakıfBank'tan hisse devri açıklaması
 
Vakıfbank'tan Atilla davası açıklaması
 
VakıfBank yeni dönem kurumsal stratejisini açıkladı

VakıfBank ilk üç çeyrekte 2,8 milyar lira kar etti
 
VakıfBank'a 891 milyon dolar sendikasyon kredisi
 
Bankaların kar artışı ilk çeyrekte yüzde 70'e yaklaştı
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X