Apple nasıl trilyon dolarlık şirket oldu?

Apple'ın dünyanın elektronik dünyasından çıkan ilk trilyon dolarlık şirketi haline gelmesi, değer ekonomisini öğrenmenin önemini artırıyor.


HABER: KEREM OZDEMİR
  FOTOĞRAF: ARŞİV
5.09.2018
Apple nasıl trilyon dolarlık şirket oldu?

  GEÇTIĞIMIZ GÜNLERDE ABD’DE son finansal sonuçlarını açıklayan teknoloji devi Apple 3 Ağustos’ta dünya tarihinde 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan ilk şirket olarak kayda geçti. Hisse değeri 207 doları gören şirket, Fortune Global 500 sıralamasında perakende, enerji ve otomotiv şirketlerinin ardından gelen ilk teknoloji şirketi. Bunu yaparken teknoloji yerine çiklete ve tıraş bıçağına yatırım yapmayı tercih eden Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’ini de teknoloji şirketi saymama hakkımı kullanıyorum.

Apple Ciro sıralamasında Berkshire Hathaway’in bir sıra altında ve Samsung Electronics’in bir sıra üzerinde yer alıyor. Şu anda en ciddi rekabeti yaşadığı akıllı telefon pazarında adet bazında yüzde 21 ile lider olan Samsung’un ve Huawei’nin gerisinde kalan Apple, kârlılık yaratmadaki becerisini sürdürmesi sayesinde yatırımcıların teveccühünü kazanmış durumda. Bu teveccühün temettü verimliliği ile değil, değer yaratma ve piyasaya yön verme gücü ile ilgili olması dikkat çekici.

Bunun en önemli göstergesi, Qualcomm’un 2018 State of Play raporunda karşımıza çıkıyor. Çin, İngiltere ve ABD’den 6 bin kişi ile yapılan araştırma, kullanıcıların arayüzde ses kullanımını benimsediğine ve uygulamaya başladığına işaret ediyor. Ankete katılanlarını yüzde 78’inin paylaştığı elektronik cihazlarla iletişimde ses kullanımının hayatı kolaylaştıracağı görüşü, 2017 raporuna göre yüzde 35’lik artışa işaret ediyor.
Anketin ortaya koyduğu bir diğer dikkat çekici nokta, tüketicilerin artık kablosuz kulaklıklara tam anlamıyla alıştığı… Bu tür bir kulaklık satın alma niyetini açıklayanların oranı yüzde 53’e erişerek katılımcıların yarıdan fazlasının eğilimi haline gelmiş durumda.

Kullanıcılardan gördüğü ilgi giderek artan akıllı hoparlörler ise, telekomünikasyon bağlantılı olarak yaşanan dijital dönüşümün belki de en çarpıcı yönü. Akıllı hoparlörler, ankette en çok aranan dijital cihazlar olarak karşımıza çıkıyor. Ankete katılanların içinde en geniş grubu oluşturan yüzde 32’lik kitle, gelecek 12 ay içinde tek bir cihaz alabilecek olmaları koşulu altında ne yapacakları sorulduğunda, tercihlerinin bulut tabanlı sesli asistan ile entegre edilmiş akıllı hoparlör olacağını kaydediyor.

Kablosuz kulaklık ve hoparlör seçiminde geçen yıl yüzde 78 ile en önemli kriter olan ses kalitesi bu yıl da yüzde 76 ile aynı konumu koruyor. Ancak bu eskiden müzik dinleme gibi konulardaki kaliteye dayanan bir öncelik olarak karşımıza çıkarken günümüzde iletişim kolaylığı arayışından kaynaklanan bir tercihe işaret ediyor.
Apple 1 trilyon doları aşan değere ulaşırken bütün bu tercihlere yanıtlar ya da daha doğru bir ifadeyle seçenekler sunuyor ve tercih ediliyor. Bunun karşılığını da alıyor. Adetsel değerleri bir yana bırakıp değer tarafına bakınca Apple’ın bu piyasa değerine ulaşmasını sağlayan nisan-haziran bilançosunda ciro ve kârdaki artış dikkat çekiyor. Şirketin mali yılında üçüncü çeyreği oluşturan bu dönemde Apple’ın cirosu bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 17,3 artışla 53,26 milyar dolar oldu. Aynı dönemde şirketin net kârı ise 8,72 milyar dolardan 11,52 milyar dolara yükseldi. Net kârdaki yüzde 32,1’lik artış, cirodaki artışın neredeyse iki katı. Hissenin tırmanmasını sağlayan yatırımcıları ilgilendiren taraftaki gösterge olarak ise, yüzde 40’lın üzerinde artışla 1,67 dolardan 2,34 dolara yükselen hisse başına kâr yer alıyor. Geleceğe ilişkin beklenti tarafını besleyen ise, yenilikçi ürün ve servis gelirleri… Her iki alanda da, Apple’ın gelir büyümesi toplam büyümesinin iki katına yakın düzeylerde seyrediyor. AppleCare ve ApplePay gibi hizmetlerden elde edilen ciro bu dönemde yüzde 31,4 artışla 9,55 milyar dolara çıkarken Apple TV ve Apple Watch gibi ürünlerden elde edilen ciro da yüzde 37 artışla 3,74 milyar dolar oldu.
 
 1 AĞUSTOS’TA 1 trilyon dolara ilk kimin ulaşacağı tartışması yaşanırken 969 milyar dolarlık değeri ile hedefe en yakın aday olarak görülen Apple’ı takip eden iki şirket de benzer özellikleri ile dikkat çekiyordu. 882 milyar dolarlık Amazon ve 854 milyar dolarlık Google, ürün ve platformları ile sundukları yeni nesil servislerle büyük ama ezber bozan uygulamalar yaratan şirketler olarak karşımıza çıkıyorlar. Her üç şirketin de ABD’den çıkmaları ve teknoloji alanına odaklı faaliyetlere sahip olmaları dikkat çekici. Halka arzının ardından 2007’de piyasa değerini 1 trilyon dolara çıkaran Çin merkezli petrol ve doğalgaz devi PetroChina, geleneksel ekonominin içinde ulaştığı bu değeri geleneksel ekonominin yarattığı etkilerle kaybetmişti. Halka arzın ardından gelen mortgage krizi, global finans krizi ve Lehman Brothers’ın iflası gibi finansal piyasaları sarsan gelişmeler ile Çin’in kendi içinde yaşanan sorunlar şirketin piyasa değerini 200 milyar dolara kadar düşürerek tarihteki şirket bazlı en büyük değer kaybına da imza atmasına neden olmuştu. Günümüzde global ekonominin ulusal ve bölgesel iktidarlar tarafından paramparça edilmesi, global çözümler üreten dijital ekonomi şirketleri için de benzer bir riski taşıyor. Ancak Apple, Amazon ve Google’ın rakamları bu riskin yıkıma dönüştüğünü hemen söylememek gerektiğine de işaret ediyor.

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde ele aldığımız konu ise, 1 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan start-up’lar ya da ilgi çekici adıyla Unicorn’lar ortaya çıkarmak. Dünya gazetesinde Kerim Ülker, ağustos başında Alibaba’nın SEC’e yaptığı açıklamadan ve kendi haber kaynaklarından yola çıkarak Trendyol’un yüzde 75 hissesi için 728 milyon dolar ödediğini yazdı. Bu, Trendyol’u Unicorn’luğa büyük ölçüde yaklaştırıyor. Trendyol daha ilk andan itibaren global bağlantılar kurarak bu noktaya kadar ulaşmayı başardı. Yıllar önce Turkcell’in davetlisi olarak İşTcell toplantısına konuşmacı olarak gelen ABD eski Başkan Yardımcısı Al Gore, Trendyol’a yatırım yaptığını söylediğinde ulaşılacak noktanın işaretini vermişti.

Yine dikkat çekici bir hareketle Gram Games’in 250 milyon dolara Zynga’ya satılmasını sağlayan; ekibi, Londra’ya yaptığı açılım ve Zynga’nın stratejisindeki değişim oldu. Burada da yine global pazara açılımın kazandırması söz konusu. Zynga, Farmville gibi oyunlar yazmak yerine şirket satın alarak büyüme stratejisini belirleyince Londra’ya ofis açmakla uğraşmak yerine Gram’ı satın almayı tercih ediyor.
Sequoia Capital’den 11 milyon dolar yatırım alan Insider, kendisini şirketlerin büyümesini yönetmeye yönelik bir platforma dönüşerek global bir ihtiyacı karşılamasının yanında merkezini Singapur’a taşıması ile dikkat çekiyor.
Bu örnekler, değer ekonomisini anlamak için yeterli ipuçlarını sağlıyor.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Coinbase batmayacak kadar büyük olmayı hedefliyor
 
Microsoft, iki oyun stüdyosu daha satın aldı
 
Ripple ne? Neden bu kadar değer kazandı?

'Bitcoin Tokyo havaalanı taşımacılığında kullanılabilecek'
 
Bitcoin 10 yaşında
 
Bitcoin'le ilgili önemli tahmin
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X