Açık ofis konsepti tartışılıyor

Açık ofis konsepti hala tartışmaya açık gözükse de, yapılan araştırmalar, açık ofis çalışanlarının daha aktif olduğunu ortaya koydu.


HABER: FORTUNE
  FOTOĞRAF: ARŞİV
27.08.2018
Açık ofis konsepti tartışılıyor

Bu ay yayımlanan Occupational &Environmental Medicine’a göre, açık ofis çalışanları daha aktif ve oda çalışanlarına göre daha az stresli çalışıyor. Çalışanların, meslektaşlarıyla etkileşimde bulunmak için daha çok hareket ettikleri varsayılıyor.
Öte yandan, Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ise, açık ofislerde çalışan kişilerin, meslektaşları ile işbirliği yapmak konusunda daha az istekli olduğunu ortaya koydu. 
Araştırmalar farklı sonuçlar ortaya koysa da, bilimin henüz açık ofis planları konusunda net bir karar vermediğini kanıtlıyor.
Arizona Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, 231 ofis çalışanına 3 gün boyunca kalp ve hareket sensörü takıldı. Araştırma, açık ofis çalışanlarının, özel büro çalışanlarına göre %32, küçük odacık çalışanlarına göre %20 daha aktif olduğunu ortaya koydu.
Açık ofis planı, Herman Miller’ın küçük odacıkları(cubical) 1960’larda standart haline getirmeden önce ABD’de yaygındı.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Akıllı telefon ajan mı hizmetkar mı?
 
BRICA, İstanbul'da zirve yaptı
 
Eti Bakır'dan katma değer yatırımı

Akıllı otomotiv kırılma noktasında
 
İkinci kuşakta sıfırdan motorcu oldular
 
Apple yaşlandı mı?
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X