iPad Versiyonu

ABD'li ekonomistlerden Fed beklentileri

Ekonomistler, Fed'in mart ayı toplantısından faiz artırım kararı çıkacağı konusunda hemfikir.


   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
  FOTOĞRAF: AA
15.3.2017
ABD'li ekonomistlerden Fed beklentileri

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) mart toplantısında faiz artıracağı görüşünde birleşen ekonomistler, bankanın yıl sonuna yönelik faiz beklentisi konusunda ise farklı görüşler taşıyor.

Moody's Analytics Direktörü Ryan Sweet, bugün açıklanacak faiz kararına ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fed yetkililerinin enflasyondaki ilerleme, istihdamdaki güçlü artış, finansal şartlardaki gevşeklik ve yüksek Tüketici Güvenini "ekonominin faiz artırma kıvamına geldiği" şeklinde yorumladığını söyledi.

Sweet, "Fed, piyasaların faiz artışına yönelik beklentilerini kısa sürede yükseltmeyi başardı. FOMC toplantısından çıkacak sonuç neredeyse kesin. 25 puanlık faiz artırım kararının oy birliğiyle alınmasını bekliyorum." dedi.

Fed'in bu ay faiz artırmasında, ilk çeyreğe yönelik ABD büyüme rakamlarının önceki yıllardaki gibi zayıf gelmesi ve Avrupa'daki seçimlerden kaynaklanabilecek risklerden kaçınmak istemesinin de önemli rol oynadığını vurgulayan Sweet, "Fed yetkilileri, muhtemelen yılın ilk faiz artışına martta gitmenin, mayıs ya da haziranda harekete geçmekten daha kolay olacağına inanıyor." ifadesini kullandı.

"Projeksiyonlarda ciddi değişiklik beklemiyorum"
Ryan Sweet, FOMC'nin büyüme, enflasyon ve işsizlik beklentilerinde ciddi bir değişiklik görmeyi beklemediğini, ayrıca güncellenecek noktasal grafiğin bu yıl için yine 25 baz puanlık 3 faiz artışına işaret edeceğini söyledi.

Fed'in daha fazla "şahin"leşmeden faiz artıracağını belirten Sweet, şunları kaydetti:

"Fed'in bu yıl için belirlediği 3 faiz artışı beklentisini değiştireceğini düşünmüyorum. 2018 ve 2019 yıllarına yönelik faiz beklentilerinin de sabit tutulmasını bekliyorum. Fed yetkilileri, FOMC karar metnini, planlarının hala kademeli faiz artırmak olduğunu vurgulamak için kullanacak."

Toplantıda ekonomik projeksiyonların ilk kez "belirsizlik çizelgeleri"ni içereceğini anımsatan Sweet, Fed'in bu eklemeyi ekonomik görünüme ve para politikasının geleceğine yönelik belirsizliğin ne kadar yüksek olduğunu göstermek amacıyla yaptığını söyledi.

"Faiz artış beklentisi yükselebilir"
Peterson Uluslararası Ekonomi Ensititüsü Uzmanı Joseph Gagnon da Fed'in politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 0,75-1,00 aralığına yükseltmesini beklediğini kaydetti.

Piyasaların faiz artışını halihazırda fiyatlamasından dolayı karara fazla tepki vermeyeceğini öngören Gagnon, buna karşın noktasal grafikteki değişimlerin dalgalanmalara yol açabileceği uyarısında bulundu.

Gagnon, "17 üyeden birkaçının faiz beklentisini yükseltmesi medyanları yukarı çekebilir. Piyasaların aslında bunu abartmaması gerekir ancak şimdiye kadar öyle olmadı." dedi.

Diğer ekonomik beklentilerin ise fazla değişmeyeceğini belirten Gagnon, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin mali politikalarına yönelik beklentilerin, süregelen belirsizlik nedeniyle henüz projeksiyonlara yansımayacağını söyledi.

"Piyasaların yılın ilk faiz artışına fazla tepki vermesini beklemiyorum"
Capital Economics'in ABD Başekonomisti Paul Ashworth ise Fed'in bu yılki faiz artırım beklentisini 3'te bırakacağını savunarak, "Buna karşın Fed'in, bu yıl faizleri 4 kez artırarak yüzde 1,50-1,75 aralığına yükselteceğini düşünüyorum. Piyasaların yılın ilk faiz artışına fazla tepki vermesini beklemiyorum." dedi.

Ashworth, asıl sorunun Trump'ın başkan seçilmesinin ardından geçen 4 ayda bankanın ikinci kez faiz artırmasına sessiz kalıp kalmayacağı olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Piyasalar faiz artışına tepki göstermese de Trump gösterebilir. Trump, hızlanan parasal sıkılaştırmanın kısmen ekonomiye yönelik güvenin ve hisse senetlerinin, başkan seçilmesini takiben artmasından kaynaklandığını teyit ederse, faiz artışını kendisi için avantaja dönüştürebilir. Ama bunun yerine Fed'in politikasını eleştirirse, Başkan Yellen'ın yerine kimi seçeceği spekülasyonlarının yeniden gündeme gelmesine neden olur."

FOMC'nin yılın ikinci toplantısında aldığı faiz kararı ve çeyreklik ekonomik projeksiyonları bugün Türkiye saatiyle 21.00'de açıklanacak. Fed Başkanı Janet Yellen ise saat 21.30'da düzenleyeceği basın brifinginde, alınan kararı değerlendirecek ve gazetecilerin sorularını yanıtlayacak.
   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
   


İÇERİK HABERCİSİ

PİYASALAR KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

Fed, Bej Kitap raporunu yayınladı
 
George: Kademeli faiz artışını destekliyorum
 
Küresel piyasalar Fed Bej Kitap Raporu'na odaklandı

Fischer: Merkez bankaları finansal piyasalara sürpriz yapmamalı
 
Gedikli: Yabancı sermaye faiz oranları yüzünden gelmiyor
 
Gelişen ülkeler cazibesini koruyor mu?
PİYASALAR KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

Artan petrol talebini ABD ve Kanada karşılayacak
 
Rusya ve Ortadoğu'da enerji kaynaklı kriz riski
 
​Haftanın kazandıranı Borsa İstanbul oldu

İş Bankası’ndan 600 milyon TL’lik tahvil ve bono ihracı
 
Citigroup'a 7 milyar dolar mortgage cezası
 
Yedi golf arkadaşına insider trading davası
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X