ABD’de yerel bir gazete akıntının tersine yüzüyor

Türkiye ithal kâğıda bağımlı olduğu için dolar kurundaki durdurulamayan yükseliş özellikle yayıncılık dünyasında ciddi bir krize yol açmış durumda.


  FOTOĞRAF: ARŞİV
3.09.2018
ABD’de yerel bir gazete akıntının tersine yüzüyor

Bunun sonucunda medyada işten çıkarmalarla maliyet tasarrufu her zamankinden daha fazla gündemde. Ana akım medyanın günlük gazeteleri kemer sıkma yoluyla yeni koşullara adapte olmaya çalışıyor; ancak kısıtlı bütçelerle varlığını sürdürmeye çalışan yerel gazetelerin durumu çok daha vahim. Nitekim yerel düzeydeki pek çok gazete tasarruf için pazar günleri yayınlanmama kararı aldı.

Türkiye’de son ekonomik çalkantıların yayıncılık dünyasını olumsuz etkilediği bir gerçek. Ancak reklam gelirlerinin azalması ve okur sayısının gerilemesiyle kâğıt baskı gazetelerin ayakta kalma savaşı aslında uzun zamandır dünyada da süregelen bir sorun. Batı’da büyük çaplı gazeteler bile, kâğıt baskılarını daraltmaya yönelik önlemler alıyor. Örneğin, “The Wall Street Journal” geçen yıl Avrupa ve Asya baskılarını durdurdu.
Medya organları zor günler yaşayan kâğıt baskıya alternatif olarak dijitale ağırlık verirken, ABD’de bir yerel gazetede tam tersi bir durum gözüküyor.

“The New York Times” gazetesinde yer alan habere göre,  Florida’ya bağlı 50 bin hanelik The Villages’da günlük yayımlanan “The Villages Daily Sun” tabiri caizse akıntının terine yüzüyor. Florida’da sayıları hızla artan emeklilere hitap eden gazete, diğer gazetelerin ancak hayallerinde görebilecekleri bir patlama yaşıyor.
The Alliance for Audited Media’ya göre, the Sun’ın hafta içi günlük tirajı 2003 yılından beri yüzde 169 oranında artarak 55 bin 700’e yükseldi. Aynı sürede, ABD’de gazetelerin günlük tirajı yüzde 43 oranında geriledi.

The Daily Sun’ın yüzde 92 gibi göz kamaştırıcı bir pazar penetrasyonu var. Oysa ülkenin geneline bakıldığında, işten çıkarmalar ve kapatmalarla sarsıla sarsıla yoluna devam etmeye çalışan sektör kâğıt baskıdan dijitale geçiyor. Nitekim geçen hafta Pittsburgh, Pittsburgh Post-Gazette’in kâğıt baskı versiyonunun dağıtımını haftada beş güne indirme kararıyla ABD’nin günlük kâğıt baskı gazetesi olmayan en büyük şehrine dönüştü. Yerel gazete bu kararıyla 100 yıldır süregelen, haftanın yedi günü yayınına son verdi.
 
The Daily Sun’ın sırrı
 Peki “The Villages Daily Sun”ın okurları cezbeden yönü ne? Kütüphanedeki işinden emekli olduktan sonra Indianapolis’ten The Villages’a taşınan Millard Johnson, “insanların ev alıp buraya yerleşmesine yol açan önemli faktörlerden biri de, gazete” diyor. “Gazetenin ne kadar kalın olduğunu görüyorlar, The Villages Daily Sun, Indianapolis Star’ın üç katı kalınlıkta; yani tam bir gerçek gazete gibi gözüküyor.”

Gazete endüstrisinin geri kalanı son birkaç yıldır okurları kâğıttan dijitale yönlendirmenin formüllerini araştırırken, The Daily Sun gururla bu gidişata meydan okuyor.

Pazarlama materyalleri reklamverenlere, okurlara kâğıt baskı yoluyla ulaşmanın yararlarından söz ediyor. Gazetenin abonelik ve bayii satış fiyatları son derece düşük. 52 hafta için yedi günlük abonelik fiyatı 76 dolar. Oysa Orlando’da benzer bir abonelik için 312 dolar + vergi ödemeniz gerekiyor.

The Daily Sun’ın yakın zamandaki bir baskısı 48 sayfa editoryal içerik, 14 sayfa ilan ve bölgedeki yüzlerce kulüp, eğlence yeri vs’deki etkinlikleri gösteren 36 sayfalık bir ekten oluşuyordu; oysa diğer gazeteler bu tür etkinlik duyurularını online yayınlıyorlar.

The Daily Sun halen yaklaşık 50 kişilik editoryal bir ekibe sahip ve bu rakam gittikçe artacak.
Gazete özel bir proje ekibine sahip; editörler ve muhabirler tamamlanması bir yıl sürebilecek konular üzerinde derinlemesine çalışabiliyorlar. Örneğin 2016’da, beş kişilik bir ekip Florida’nın ölüm cezası politikasını tam bir yıl boyunca incelemişti. Bunun sonucunda ortaya çıkan haber sayısız ödül aldı. Gazete haberciliğin dışında tasarıma da ciddi kaynak ayırıyor. The Daily Sun geçen yıl dünyanın en iyi görsel tasarımlı gazetesi yarışmasında 12 finalistten biri oldu.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Trump Arap liderlerle İran'ı konuştu
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Maalesef şehitlerimiz ve yaralılarımız var.
 
'ABD'nin PYD tutumu değişecek'

Fırat Kalkanı Harekatında 1 asker şehit oldu
 
Fırat Kalkanı'nda Bab hedefine 2 kilometre kaldı
 
Musul'da bizim uçaklarımız da operasyona katılacak
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X