Fortune Dergisi Eylül 2017 Kapağı

ABD'de ÜFE yaklaşık 4,5 yılın en hızlı yükselişini gösterdi

ABD'de ÜFE ocakta yüzde 0,6 artarak Eylül 2012’den bu yana en güçlü yükselişini kaydetti.


  FOTOĞRAF: AA
14.02.2017
ABD'de ÜFE yaklaşık 4,5 yılın en hızlı yükselişini gösterdi

 

 

ABD'de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ocakta aylık yüzde 0,6 artarak yaklaşık 4,5 yılın en güçlü yükselişini kaydetti. 

ABD Çalışma Bakanlığının verilerine göre, üretici fiyatları ocakta önceki aya kıyasla yüzde 0,6 yükseldi. Bu sonuçla, Eylül 2012’den bu yana en büyük artışı gösteren ÜFE'ye ilişkin piyasa beklentisi yüzde 0,3 artış yönündeydi. Ocak itibariyle yıllık ÜFE yüzde 1,6’ya yükselerek yüzde 1,5 seviyesindeki beklentinin hafif üstünde gerçekleşti. 

ÜFE’nin ocakta beklentinin üzerinde artmasında enerji fiyatlarının yüzde 4,7 ve ulaşım fiyatlarının yüzde 1,1 yükselmesi etkili oldu. Öte yandan, gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek ÜFE aylık bazda yüzde 0,4 ve yıllık bazda 1,2 artış gösterdi. Çekirdek ÜFE’nin ocakta aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 1,1 artması bekleniyordu. 

Bu arada, Aralık 2016’ya ait aylık ÜFE artışı yüzde 0,3’ten yüzde 0,2’ye revize edildi. 

ÜFE, üretimde kullanılan girdilerin fiyatlarını ölçerek, nihai ürün fiyatlarına ve manşet enflasyona ilişkin önemli ipuçları veriyor. ABD Merkez Bankası (Fed), ÜFE de dahil olmak üzere tüm enflasyon göstergelerini takip ediyor. 

Analistler, enflasyonun daha hızlı yükselmeye başladığına işaret eden verilerin, Fed’i yakın gelecekte faiz artırmaya sevk edebileceğini düşünüyor. HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 


BENZER HABERLER

ABD'den Kuzey Kore'ye yaptırım kararı
 
ABD ekonomi yönetiminde bir istifa daha
 
ABD'de ÜFE ekimde yükseldi

ABD, 666 milyar dolar bütçe açığı verdi
 
ABD ile Çin arasında 250 milyar dolarlık bir dizi anlaşma
 
ABD'de vergi reformu tartışılıyor
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X