iPad Versiyonu

ABD'de ÜFE 5 yılın en hızlı yükselişinde

ABD'de ÜFE şubat itibarıyla yıllık yüzde 2,2'ye ulaşarak Mart 2012’den bu yana en güçlü yükselişini kaydetti.


   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
  FOTOĞRAF: Getty Images
14.3.2017
ABD'de ÜFE 5 yılın en hızlı yükselişinde

ABD'de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) şubatta aylık yüzde 0,3 artarak beklentileri geride bıraktı. Yıllık ÜFE ise şubat itibarıyla yüzde 2,2'ye ulaşarak 5 yılın en yüksek seviyesini kaydetti. 

ABD Çalışma Bakanlığının verilerine göre, üretici fiyatları şubatta önceki aya kıyasla yüzde 0,3 arttı. Yükselişini altıncı aya taşıyan ÜFE'ye ilişkin piyasa beklentisi yüzde 0,1 artış yönündeydi. 

Şubat itibarıyla yıllık ÜFE de yüzde 2,2'ye yükselerek yüzde 1,9'luk beklentiyi aştı. Bu performans, ÜFE'nin yıllık bazda Mart 2012'den bu yana en yüksek seviyesini göstermesini sağladı. 

ÜFE’nin şubatta beklentinin üzerinde artmasına gıda fiyatlarının yüzde 0,3, enerji fiyatlarının yüzde 0,6 ve hizmet fiyatlarının yüzde 0,3 yükselmesi etkili oldu. 

Gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek ÜFE aylık bazda yüzde 0,3, yıllık bazda 1,5 artış gösterdi. Çekirdek ÜFE’nin aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 1,5 artması bekleniyordu. 

Bu arada, ocak ayına ait aylık ve yıllık ÜFE artışı revize edilmeyerek sırasıyla yüzde 0,6 ve yüzde 1,6'da bırakıldı. Söz konusu dönemde aylık ÜFE, Eylül 2012’den bu yana en büyük artışı göstermişti. 

ÜFE, üretimde kullanılan girdilerin fiyatlarını ölçerek, nihai ürün fiyatlarına ve manşet enflasyona ilişkin önemli ipuçları veriyor. ABD Merkez Bankası (Fed), ÜFE de dahil olmak üzere tüm enflasyon göstergelerini takip ediyor. 

Analistler, enflasyondaki yükselişin ivme kazanmasının, Fed’i faiz artırmaya sevk eden en önemli faktör olduğunu düşünüyor. Fed'in bugün başlayan mart ayı Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı yarın sona erecek. Piyasaların faiz artışı beklediği toplantının ardından Fed Başkanı Janet Yellen'in yapacağı açıklamalar ve güncellenecek ekonomik projeksiyonlar en az faiz kararı kadar önem taşıyor. 
   
   
   
   
Add to Flipboard Magazine.
   
   


İÇERİK HABERCİSİ

DÜNYA KATEGORİSİNE AİT EN GÜNCEL İÇERİKLERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN
HEMEN E-MAİL LİSTEMİZE KAYIT OLUN
BENZER HABERLER

ABD'de ÜFE beklentinin üzerinde
 
ABD'de ÜFE beklentinin üstünde arttı
 
ABD'de ÜFE beklentinin altında

ABD'de üretici fiyatları yüzde 0,2 geriledi
 
ABD'de ÜFE ocak ayında arttı
 
ABD'de ÜFE beklentileri aştı
DÜNYA KATEGORİSİNİN DİĞER HABERLERİ

ABD bütçesi haziran ayında 70,5 milyar dolar fazla verdi
 
Katar’da ilk Türk Festivali’nin ilişkileri ısıtması bekleniyor
 
Avrupa'da gazete satışları düşüyor, dijital pazar yükseliyor

Vatikan’ın parası Fransız'a, imajı İngiliz'e emanet
 
"Beyaz Yakalı" suç örgütünün en ünlü 10 ismi + daha az bilinen 15'i
 
Bill Gates’ten yeni doğum kontrol cihazına destek
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X