ABD istihdam pazarında 'uyuşturucu krizi'

Amerika'daki istihdam pazarı yeni çalışanlara ihtiyaç duyuyor. Aktif nüfusun önemli bir kesimi iş aramıyor nedeni ise uyuşturucu ilaç bağımlılığı..


HABER: LES ECHOS
  FOTOĞRAF: ARŞİV
4.09.2018
ABD istihdam pazarında 'uyuşturucu krizi'

ABD’deki istihdam rakamları Avrupa’yı kıskandıracak düzeyde. Yalnızca on sekiz ayda 3,5 milyonu aşkın istihdam yaratıldı, ekonomik büyüme yüzde 3’lerde, Amerikan piyasaları ise göz kamaştırıyor… Başkan Donald Trump seçim zaferinden yaklaşık iki yıl sonra ara seçimlere sağlam argümanlarla giriyor. Demokratlar’ın da bu konuda Trump’a yöneltebilecekleri pek bir eleştiri yok.
Ancak Amerikan başkanının en azından Beyaz Saray’a yerleştiği günden beri nadiren tweet attığı bir konu var: NLF olarak tanımlanan yani “not in the labor force” (istihdama/emek pazarına dahil olmayan) 95 milyon Amerikalı. Başka bir ifadeyle, istihdam pazarının dışına çıkmış ve bundan dolayı da, mucizevi istatistik rakamlarının dışında kalmış olan kesim.
Aktif nüfusun dışına çıkan kesim Amerika’da gizemli bir şekilde gittikçe büyüyor. Analistler ve Merkez Bankası yetkilileri ekonomide aşırı ısınmadan kaygılanırken, 16 yaş üzeri Amerikalıların yaklaşık yüzde 40’ı iş aramaktan vazgeçti ve artık aktif nüfusun içinde sayılmıyor. Bir işi olan ya da aktif olarak iş arayan kişi sayısı yüzde 63 civarına geriledi; bu oran Carter’ın başkanlık dönemi ve ikinci petrol şokundan beri gözlenen en düşük düzey. Ve bu durumun sorumlusu ne Trump ne de Obama.
Öğrenciler ve emekliler verilerden çıkarılırsa, yaşları 25 ila 54 arasında değişen 23 milyon kişi çalışmıyor. Bu yaş diliminde özellikle de çalışmayan erkek nüfusu dikkat çekici: Bunların istihdam pazarına katılımı 2008 yılındaki krizden beri yüzde 2 oranında geriledi; oysa aynı dönemde işsizlik oranı yarı yarıya azaldı.
Peki bu tablo nasıl açıklanabilir? Önemli sayıda ekonomist ve analiste göre, Amerikalıların artan oranda uyuşturucu ilaç kullanımı, bunun nedeni.
Resmi ya da gayrı resmi yollardan satılan bu ilaçlar o kadar ciddi bağımlılık sorunu yaratıyor ki, milyonlarca hasta bir adım sonra eroine ya da diğer sentetik uyuşturuculara geçebiliyor. Ülkedeki yasal mevzuatın esnekliği ve 1990’lı yıllardan itibaren ilaç laboratuvarlarının agresif bir ticari yaklaşım benimsemeleri sonucu, Nobel ekonomi ödülü sahibi Angus Deaton’a göre, halen Amerikalıların yüzde 80’i uyuşturucu ilaç kullanıyor.

Aşırı dozdan 72 bin ölüm
Geçen yıl doz aşımı sonucu 72 bin kişinin ölümüne yol açan bu salgın aynı zamanda istihdam pazarını da olumsuz etkiledi. Princeton Üniversitesi’nden ekonomist Alan Krueger’e göre, istihdam pazarına katılımdaki azalmanın yaklaşık dörtte biri bu son derece riskli analjezik ilaçların kullanımından kaynaklanıyor. Bu çalışmalar, istihdam pazarı dışına çıkan yaşları 25 ila 54 arasında değişen erkeklerin yaklaşık yarısının düzenli olarak ağrı kesici analjezikler tükettiğini ve vakaların üçte ikisinde de bu tür ilaçların reçeteli olduğunu ortaya koydu.
Öte yandan, ülkede Ağustos ayında 6,7 milyon yeni iş sahası açılırken, şirketler de bu olumsuz duruma adapte olmaya çalışıyor. Bazıları, iş adaylarının uyuşturucu kullanıp kullanmadıklarını belirleyecek testleri yapmaktan kaçınıyor. Ancak bazı noktalarda bu tür testler kaçınılmaz hale geliyor. Örneğin, salgının merkezi olan Ohio, Youngstown’da, uyuşturucu ve benzeri ilaç kullanımıyla ilgili testler uygulanan iş adaylarının hemen hemen yarısı eleniyor. Eleman arayan bazı şirketler ise, kendilerine temiz olduklarından emin oldukları iş adaylarını gönderen kurumlarla çalışmayı tercih ediyorlar. Beyaz Saray’ın bu sorunla mücadele için yılın başında sunduğu planın da pek bir işe yaramadığı görülüyor. Bu da “NLF” cephesinin gittikçe büyüyeceğini gösteriyor. HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Trump Arap liderlerle İran'ı konuştu
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Maalesef şehitlerimiz ve yaralılarımız var.
 
'ABD'nin PYD tutumu değişecek'

Fırat Kalkanı Harekatında 1 asker şehit oldu
 
Fırat Kalkanı'nda Bab hedefine 2 kilometre kaldı
 
Musul'da bizim uçaklarımız da operasyona katılacak
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X